The cost 3

The cost of 2 ¾ litres of petrol is Rs 250 ½. What is the cost of 1 litre of petrol?

Correct answer:

c =  91 111 = 1002/11

Step-by-step explanation:

V=243=2+43=42 4+3=411=2.75 l p=25021=250+21=2250 2+1=2501=250.5 Rs  c=p/V=250.5/2.75=111002=91111=91.0909



Did you find an error or inaccuracy? Feel free to write us. Thank you!



avatar







Tips to related online calculators
Tip: Our volume units converter will help you with the conversion of volume units.

You need to know the following knowledge to solve this word math problem:

Related math problems and questions: