The cost 3
The cost of 2 ¾ liters of petrol is Rs 250 ½. What is the cost of 1 liter of petrol?
Correct answer:

Tips for related online calculators
Need help with mixed numbers? Try our mixed-number calculator.
Tip: Our volume units converter will help you convert volume units.
Tip: Our volume units converter will help you convert volume units.
You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
arithmeticnumbersUnits of physical quantitiesGrade of the word problem
Related math problems and questions:
- A liter of a milk
A one liter of a milk cost is Rs 42.50. What will be the cost of 2.5 liters?
- The cost 6
The cost of 1 liter of milk is rs 0.68. Find the cost of 7 liters of milk.
- Approximately 4662
Peter bought an LPG car. A liter of LPG-liquefied petroleum gas costs EUR 0.50/liter, and the price of gasoline is EUR 1.30/liter. Peter's used car cost 2950 Euros. How many kilometers does he have to drive to fully recover the car's value by going cheapl
- A bus 3
A bus has a petrol tank in the shape of a cylinder. The cylinder is 125 cm long and has a diameter of 42 cm. (i) How much will a full tank of petrol cost at the rate of 5.23 per liter? (ii) If the bus uses petrol at 12.5 liters for every 50 km, how far ca
- Consumption 9581
The car has a consumption of 6l / 100km. The entire tank contains 50 liters of gasoline. Build a graph of the function expressing the dependence of the amount of petrol in the tank on the kilometers traveled.
- The cost 9
The cost of 8 1/4 L petrol is $33. What is the cost of one liter?
- Kilometers 5596
Our Octavia consumes 9 liters of gasoline per 100 kilometers. A liter of gasoline costs the euro. What expression expresses the price of petrol needed for 1 kilometer?