The cost 9
The cost of 8 1/4 L petrol is $33. What is the cost of one liter?
Correct answer:

Tips for related online calculators
Need help with mixed numbers? Try our mixed-number calculator.
Tip: Our volume units converter will help you convert volume units.
Tip: Our volume units converter will help you convert volume units.
You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
Units of physical quantities:
Grade of the word problem:
Related math problems and questions:
- The cost 3
The cost of 2 ¾ liters of petrol is Rs 250 ½. What is the cost of 1 liter of petrol?
- Gas, lpg and diesel
Calculate how much it costs to drive 35000 km by car: a) a car with the consumption of 8l/100 km of LPG for 60 cents b) 7l/100 km of petrol for 1.33 euros c) 6 l/100 km of diesel for 1.2 euros. Calculate what is cheaper.
- Dogde Caliber
The petrol kilometers M (unit: kilometers per liter) of the Dodge Caliber car is modeled by the function: M(s) = - 1/28s² + 3s- 31 What is the car's best petrol kilometers, and what speed is attained?
- Oil crisis
A car runs 16 km using 1 liter of petrol. How much distance will it cover using 2 3/4 liters of petrol?
- Gasoline 7020
There was 32 4/5 l of petrol in the car's tank. The driver consumed 3/4 of this amount while driving. How many liters of gasoline did he consume?
- Consumption 9581
The car has a consumption of 6l / 100km. The entire tank contains 50 liters of gasoline. Build a graph of the function expressing the dependence of the amount of petrol in the tank on the kilometers traveled.
- A bus 3
A bus has a petrol tank in the shape of a cylinder. The cylinder is 125 cm long and has a diameter of 42 cm. (i) How much will a full tank of petrol cost at the rate of 5.23 per liter? (ii) If the bus uses petrol at 12.5 liters for every 50 km, how far ca
- Used cars
Peter plans to buy a used car: the first car Renault Espace 2.0 dCi 16V Dynamique 2006, costs 2000 euros. It is 14 years old and has a combined diesel consumption of 8 liters. / 100 km. Diesel costs 1.1 euros/liter. How much will the car cost him to opera
- Kilometers 5596
Our Octavia consumes 9 liters of gasoline per 100 kilometers. A liter of gasoline costs the euro. What expression expresses the price of petrol needed for 1 kilometer?
- The price 6
The price of petrol is set to increase by 5% next month. If the current fuel price is R9,00 per liter, what will the new petrol price be next month?
- A diesel car
A diesel car costs $2599 more than an unleaded petrol car and travels an average of 25,000km per year. Diesel petrol has a consumption rate of 7.4L per 100km and costs $1.39 per liter. Unleaded gasoline has a consumption rate of 8.5L per 100km and costs $
- The cost 8
The cost of 7/2 meters of cloth is $231/4. What is the cost of one meter of cloth?
- Car uses
The car uses 91 liters of petrol to travel 700km. Determine the rate in liter per 100km.
- Gasoline 65034
My father refueled 40 liters of gasoline for 61.40 euros. He then refueled 8 liters of the same petrol into an empty canister. How many euros did gasoline cost in a canister?
- A two 2
A two-wheeler covers 68.9 km in one liter of petrol. How much distance will it cover in 10 liters of petrol?
- Identical 3452
Two identical cars use 12 l of petrol to cover 150 km. How much gasoline do 25 similar cars use per 1800 km?
- Wines
Eleven liters of white wine and eight liters of red wine cost a total of 1315 CZK. 1 liter of white wine was 10 CZK cheaper than a liter of red wine. How much is 1 liter of white and how much red wine?