A gasoline
A gasoline station sells 1,456 liters of regular gasoline in one day. If gasoline sells for PHP 57.50 a liter, what is the peso amount of regular gasoline sold?
Correct answer:

Tips for related online calculators
Tip: Our volume units converter will help you convert volume units.
You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
Related math problems and questions:
- Consumption 9581
The car has a consumption of 6l / 100km. The entire tank contains 50 liters of gasoline. Build a graph of the function expressing the dependence of the amount of petrol in the tank on the kilometers traveled.
- Gasoline price 2
During the COVID-19 pandemic, Marilou's Gas Station gives a new gasoline price scheme to help our drivers. On their purchase, the first 4 liters cost Php 120.00, while the succeeding 1 1/2 liters would cost Php 10.00 more than the cost of a liter. If John
- Rana bought
Rana bought 30 liters of gasoline for 575 l per liter. She also bought 3 kg of motor oil for 9.750 l. Find the total amount of money Rana paid in one step only.
- Randy 2
Randy went to a bookstore and bought three notebooks at Php 27.50 each and a dictionary at Php 285.25. How much was his change if his money was a 500 peso bill?
- You want
You want to buy additional land in the shape of a rectangle with a width of 2,500 cm and a length of 0.065 km. How much peso do you need to pay if the price is Php 150,000/hectare?
- Wang bought
Wang bought a box of a facemask at php 150.75 and a piece of a face shield at php 37.45. How much change did she get for her php 500 peso bill?
- Gasoline 7020
There was 32 4/5 l of petrol in the car's tank. The driver consumed 3/4 of this amount while driving. How many liters of gasoline did he consume?
- Compounded monthly
Find the compound amount if Php 150,000.00 is deposited in a bank paying 9% p.a. compounded monthly for three years.
- Commission 2
Mr. Gomez sells used cell phones. His commission for every cellphone sold is 20%. If his total sales are Php 33850, how much is his commission? Please, please, please show your solution.
- Gasoline
For a nearly full tank of 40 liters of gasoline, the chauffeur paid 54 euros. How many euros will it cost to go 250 km long if the car has an average fuel consumption of 7 liters per 100 kilometers?
- Peter 4
Peter has a salary of 45,55 pesos per hour on a regular day and 2,5 times of regular rate over time. He worked 8 hours per regular day and 4 hours of overtime. Find the total amount of payments received.
- Real estate 2
A real estate agent sold a lot for Php.550,000. If his agency pays a 10% commission, how much commission will they receive?
- Blueberries
Adéla sells blueberries for 50 CZK/1 l, and Zdeněk sells 1 kg of blueberries for 75 CZK. Which of them sells irritants if 1 liter of blueberries weighs 650 g?
- Purchase 10
Gia purchased a school bag for Php 5, 699.7, books for Php 5, 148.9, and a pen for Php 1, 350.00. What is the total amount that she spent?
- The cost 3
The cost of 2 ¾ liters of petrol is Rs 250 ½. What is the cost of 1 liter of petrol?
- An enterprise
An enterprise bought eight units of photocopiers for Php 25,655.50 each, a table for Php 12,340.75, a chair for Php 6,489.25, and an adding machine for Php 5,250.95. Find the total amount of the purchases. Division & multiplication are the operations to b
- Christine
Christine sold four durians weighing 1.3 kg, 1.5 kg, 1.4 kg, and 1.6 kg and earned Php 353.80. How much is a kilogram of durian?