Arithmetic - math word problems - page 31 of 226
Number of problems found: 4503
- Two numbers 16
Two numbers are added together to give a sum of 1492. if one of the numbers is 821, what is the other number?
- Account balance
Matt's checking account balance was $345. Matt withdrew $160 three times. What is the current balance?
- A butter 2
Find the present price of butter if it is now 5/7 higher than its former price of P 14.00 per gram.
- My whole
My whole number is 88 if you add 5 thousandths, 8 tenths, and 7 thousandths. What number will I be?
- The sum
If you add 3/4 and 5/8, what would be the sum? A. more than one B. equal to one C. less than one D. zero
- Peter 12
Peter spends 1 1/2 hours playing, 2 1/2 hours reading, and 2/3 hours cooking. Find the sum of hours.
- Negative fractions
I am a number that is equal to -3/4 subtracted from the sum of 3/5 and -1/3. What number am I?
- The cost 11
The cost of 5 kg of sugar is 137 1/2 ruppies. What is the cost of 1 kg of sugar?
- The sum 34
The sum of two fractions is 5/6. One of the fractions is 1/2. What is the other fraction?
- Add two fractions
What is 1/2 added to 2/3? * 1 point A. 1 3/12 B. 1 5/6 C. 1 1/6 D.1 1/4
- 4 friends
Four friends share 5/6 of a pizza. What fraction of the pizza does each person get?
- Cooking time
It should cook for 5 1/10 hours. Dinner time is 4:45 PM. What time should you start cooking the ham?
- A RIBBON
A RIBBON 27 1/3 m long is cut into equal pieces measuring 2 3/4 m each. Find the number of pieces of ribbon cut.
- A refrigerator
A refrigerator was marked at Php23,675.75. During a sale, it was sold for Php22,500.25. What was the difference between the prices?
- The cost 10
The cost of 7 2/3 meters of cloth is 12 3/4 USD. Find the cost per meter.
- A 9-kilogram
A 9-kilogram bag of gravel costs $38.15. What is the unit price, rounded to the nearest cent?
- A night
A night bus left town by 10:30. It took five and half hours to reach Makurdi and another four and half hours to reach Enugu. At what time did it arrive?
- Rene earned
Rene earned P12,000.00 last month; if he spent 1/6 of the amount in room rent, 1/3 for food, 2/10 for clothing, and 1/5 for recreation, and saved the rest, How much is his saving?
- One weekend
One weekend, Raul worked 5 ¾ hours on Saturday and 2 ⅔ hours on Sunday. How many hours did Raul work that weekend? Tips: a. What is asked? b. What is given? c. What operation should be used? a. What is the number sentence? b. Show your solution:
- Andy and Mike
Mike and Andy are each reading the same book. Mike read 2/4 of the book on Tuesday and 1/3 of the book on Wednesday. Andy read 1/2 of the book on Tuesday and 1/5 of the book on Wednesday. Andy says that altogether he read more of the book on Tuesday and W
Do you have unsolved problem that you need help? Ask a question, and we will try to solve it. Solving math problems.