A 9-kilogram
A 9-kilogram bag of gravel costs $38.15. What is the unit price, rounded to the nearest cent?
Correct answer:

You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
arithmeticUnits of physical quantitiesGrade of the word problem
Related math problems and questions:
- Unit price
A 4-ounce bottle of soap costs $1.37. What is the unit price, rounded to the nearest cent?
- Difference - altitude
The distance as the crow flies between Dolní and Horní Ves is 3 km, and the steady climb is 5%. What is the height difference between Horní and Dolní Ves rounded to the nearest meter?
- Containing 59983
The gardener has to prepare a grass mix containing clover grass and a meadow mixture at a price of CZK 24 per kilogram. A kilogram of mono-grass mixture costs CZK 22, and a kilogram of meadow mixture costs CZK 30. It will determine how many kilograms of m
- Diameter 4078
What is the diameter of the wheel when it turns 455 times per 1 km? They rounded to the nearest cm.
- Mineralka 3168
Petr bought 0.35 kg of ham, six rolls, and mineral water for a snack. How much did he pay for the purchase? (Mineralka costs 14.60 CZK, a roll 3.40 CZK, and a kilogram of ham 129 CZK). They rounded up the purchase to whole crowns.
- The cost 12
The cost of a 12-ounce bag of cashews is $5.86. To the nearest penny, what is the cost per ounce for the cashews?
- Round to ones
What is 4.456 rounded to the nearest one?