Unit price

A 4-ounce bottle of soap costs $1.37. What is the unit price, rounded to the nearest cent?

Correct answer:

x =  0.34 USD/oz

Step-by-step explanation:




Did you find an error or inaccuracy? Feel free to write us. Thank you!







Tips for related online calculators
Tip: Our volume units converter will help you convert volume units.

You need to know the following knowledge to solve this word math problem:

Units of physical quantities:

Themes, topics:

Grade of the word problem:

Related math problems and questions: