Comparing - practice problems - page 9 of 29
Number of problems found: 569
- Taylor
Taylor filled eight 5 oz glasses with orange juice ⅔ full. Emeline filled five 9 oz glasses with orange juice ¾ full. Who used more juice?
- For each
For each pair of expressions, circle the greater product without finding the product. (write 1=left expression, 2=right expression) a. 3/4 x 2/3 and 3/4 x 1/2 b. 2/3 x 3 1/4 and 4/3 x 3 1/4 c. 3/8 x 3/8 and 3/8 x 1/2
- Equivalent expression 3
Ariel needs to calculate 12×8-6×8. Which expression will give Ariel the same answer? A.8×(12-6) B.8×(12-8) C.(12×6)-(8×8) D. (12×6)-(8+8)
- Six people
Six people who get the same salary arrange them in increasing order of their savings and also mention who saves the most Anil 1/3. Duma 2/5. Niki 1/4.CAI 2/3. Kat 3/4. Boo 1/2.
- Compare fractions
Find which is the larger of the two fractions: 11/32, 7/24 by expressing the numbers as: a) fractions with the same denominator; b) decimals.
- 1/12 fraction
Which statement about determining the quotient 1/12÷3 is true? A. Because 1/36×3=1/12, 1/12 divided by 3 is 1/36. B. Because 1/4×3=1/12, 1/12 divided by 3 is 1/4. C. Because 3/4×3=1/12, 1/12 divided by 3 is 3/4. D. Because 4/3×3=1/12, 1/12 divided by 3 is
- Compare three fractions
Which of the three rational numbers is the largest? 1/7, 6/17, 4/17
- In triangle 2
In triangle XYZ, if it measures angle X=40° and measures angle Y=75°. Which is the longest side of the triangle, and why?
- The fuel
The car's fuel was ¾ full at the beginning of the week. At the end of the week, there was ⅛ of a tank left. a. Did the car use more or less than ½ of a fuel tank? How do you know? b. How much more or less than ½ of a tank did it use? Show your work using
- Conner
Conner picked 8 1/5 pounds of apples. Louisa picked 9 2/3 pounds of apples. How many apples, more pounds, did Louisa pick than Conner?
- A book 2
A book priced at USD25 is sold at a 30% discount at a bookstore. If the same book is sold online for USD20, buyers are given a 15% discount. Applying the concept of proportion, determine the better option for purchasing the book. Justify your choice. Writ
- Unit rate 2
Which is a lower price per pound? Four pounds for $1.40 or three pounds for $1.207. show each as a unit rate.
- Same fractions
I remember that 2/2 is equal to 1. 3/3 is equal to 1. Where is the fraction 4/4 located on the number line?
- What power 2
What power has a pump output to move 4853 hl of water to a height of 31 m for 8 hours? Comparing the power generated by the pump vs. the power generated by the motor, which is more efficient? Which pump or motor generates more pollution if, for every watt
- Sorting heights
Jack is taller than Sarah but shorter than both Malika and Tania. Malika is shorter than Tania. Natasha is shorter than Sarah. Who is the shortest? Write the first letter of their name as a result.
- A snack
Jim made a snack by combining ⅓ of a bowl of granola with ¼ of a bowl of chopped banana and ½ of a bowl of yogurt. Did one bowl hold all of the ingredients at one time? Explain your answer.
- Distribution 73724
The distribution of the random variable X is given in the following table. Calculate P[X is odd], E[X] and P[1<X≤6] Probability distribution table: xi; 1; 2; 3 ; 4; 5; 6; 7; 8; 9 pi; 0.30; 0.12; 0.18; 0.10; 0.07; 0.07; 0.06; 0.05; 0.05
- A bag 3
A bag of rice weighs 5.4 kg, and a bag of flour weighs 3678 g. By how much is one bag heavier than the other?
- Sophomores
There are 3200 students at Lake High School, and 3/8 of these are sophomores. If 3/5 of the sophomores favor the school forming a crew team and 7/10 of the remaining students (not sophomores) are in favor of forming a crew team, how many students are oppo
Do you have homework that you need help solving? Ask a question, and we will try to solve it. Solving math problems.