Grade - math word problems - page 87 of 942
Number of problems found: 18839
- The cost 12
The cost of a 12-ounce bag of cashews is $5.86. To the nearest penny, what is the cost per ounce for the cashews?
- A crate
A crate of pomelos weighs 20 4/7 kilograms. After selling 19 2/7 kilograms, how many kilograms of pomelos were left?
- The ratio 11
The ratio of two prices is 6:7. If one of the prices is 1,500, fine the other price which is a bigger one.
- Pencils 5
Mary can get pencils at an office supply store for 23.15 each. How many can she buy for 1 904.40 pesos?
- Jimmy 2
Jimmy spent 3/4 of his money on a slice of pizza and 1/2 of the remainder on drinks. After paying for the slice of pizza and drinks, he had P 24 left. How much money did Jimmy have at the beginning?
- What is 24
What is the sum of numbers between 20 and 40?
- Reduce 9
Reduce the fraction 16/24 to the lowest terms.
- The sum 39
The sum of the first six terms of the arithmetic sequence is 72, and the second term is seven times the fifth term. Find the first term and the AP difference.
- A total 2
A total of 42 candies if divided among boys and girls. If boys receive 3/7, then how much will girls receive?
- Half-hour
How many minutes are in 1/2h (in a half hour)?
- Simple interest 5
At what simple interest rate should Renel invest his P45,000 so that it earns P5,500 in 1 year and 5 months?
- Roderick
Roderick has 2 3/4 boxes of pizza for himself and his seven friends. If they divide the pizza among themselves equally, how much of the pizza will each one get?
- In one day
In one day, a baker used 2/3 of a pound of flour, 3/4 of a pound of flour, and 5/12 of a pound of flour. How much flour was used that day?
- Two snakes
A pet store owner had 2 snakes. One was 1 3/4 ft long, and the other was 1 5/8 ft long. How long would the line be if the snakes were placed end to end?
- Employees 16
There are 3 full-time employees in your office for every 5 who are part-time. If there are 25 part-time employees, how many full-time employees are there?
- The jeep
The jeep driver filled his tank with 12 3/4 liters of gasoline. If he uses 1 1/3 liters for each round trip, how many round trips can he make before re-filling?
- Opposite or reciprocal
How is 4 related to 4³? ...
- A stereo
A stereo costs $321.99. Sean has $67.78, Matt has $48.20, and Mike has $51.80. If they put their money together to buy this stereo, how much more money do the boys need to buy the stereo?
- Fruits
2/3 of the fruits are cherries, and the rest are grapes. I sold 1/2 of the cherries and 1/4 of the grapes. If I had 280 left, how many fruits had I at first?
- A baker 4
A baker has 20 cups of flour. If a loaf of bread requires 3 1/3 cups of flour and the baker made 4 loaves, how many cups of the flower were left over?
Do you have unsolved problem that you need help? Ask a question, and we will try to solve it. Solving math problems.