Maths practice for 10 year olds - page 45 of 58
Number of problems found: 1141
- Foot in bus
It was 102 people on the bus. Twenty-eight girls had two dogs. Eleven girls had one dog. Five dogs (even with their owners) seceded at the next stop. They got two boys together with three dogs. The bus drove one driver. How many feet were on the bus?
- Mathematical 2928
Write any numeric expression whose value is 100 and will contain at least four different mathematical operations.
- Cigarettes 2910
In 1983, the world produced 27 million cigarettes and cigars. If one person smokes 20 cigarettes a day, how many people smoked a day in 1983?
- Population 2909
The world's population is growing by 94,867,200 each year. How much is it a) month, b) day, c) hour, d) minute?
- Elephants 2906
In 1979, 1.3 million elephants lived in Africa. By 1989, their number had dropped to 600,000. On average, how many elephants have died each year during this period?
- Beginning 2879
Juro, Fero, and Michael played bullets. In the beginning, everyone had the same number. In the first game, Juro won 4 bullets, and Fero 5 (that means Michael lost nine bullets). Michael won 7 balls in the second game, and Fero lost four. Michael lost thre
- Multiply 2874
I think the number. If you multiply it by seven and add 3 to the product, you get 80. What number do I think?
- Product 2873
Which number is five times less than the product of the numbers 15 and 7?
- Vegetables 2866
In the store, they had 5 times more cucumbers than carrots, which they had 9 kg. They had 5 times less parsley than cucumber, 7 times more onion than parsley, 27 kilograms less garlic than garlic than onion, and 9 times less broccoli than garlic. How many
- Originally 2859
The farmer expected to harvest ten times more corn than he sowed. After the harvest, he had 20,600 kg of corn in the granary, 1,500 kg more than he expected. How much corn did he originally see?
- Gingerbread house
Janka and Marienka calculated that there were 210 gingerbreads on the gingerbread house. Janko ate one-seventh of all gingerbreads, and Marienka ate a third less than Janko. How many gingerbreads remained in the gingerbread house?
- Dripping 2834
In one day, 168 liters of water flow out of a dripping water tap. How many days will 4.2 cubic meters of water flow out?
- Similar 2810
Seven similar books are € 52 cheaper than 11 similar books. How much does one book cost?
- Single-digit 2805
Which two single-digit numbers have the sum and product of the same number?
- Identical 2804
Eighty identical light bulbs shine in the sports hall for two hours. How long does it take to consume the same energy from 100 such bulbs?
- Construction 2798
The truck driver drives bricks for construction. If he went three times a day, he would produce the bricks needed for construction in 12 days. How many times a day does he have to go to finish work three days earlier?
- Creases 2795
Three punch cuts cost as much as two creases. How much does it cost if five punch cuts cost 2 euros 50 cents?
- Expressions
Find out value of expressions if a = -1, b =2: x=b - 2a - ab y=a³ - b² - 2ab z=a² b³ - a³ b² w=a + b + a³ - b²
- Substance 2791
Mom bought 4 meters of cloth for clothes. One meter of this substance costs 375 CZK. She also paid CZK 652 for sewing. Thus, the total price of the dress was CZK 652.
Do you have unsolved problem that you need help? Ask a question, and we will try to solve it. Solving math problems.