Physical quantity - math word problems - page 93 of 345
Number of problems found: 6898
- Lemonade
During a contest, Karlo drank 1 3/4 liters of lemonade, and Ralph drank 1 ½ liter. Who drank more lemonade, and by how much? - Nora works
Nora works 6.25 hours a day. If her hourly rate is 70.60 pesos, how much is she paid daily? - Two stacks
Two stacks of books together are 7 5/8 inches tall. If one stack is 4 11/16 inches tall, how tall is another stack? - Mango juice
To make mango juice, you need to mix 2 1/3 pitchers of mango juice and 5 1/2 pitchers of water. How much is the mixture? - Cat food
Anna has a 3/4 bag of cat food. Her cat eats 1/10 of a bag per day, so the food will last for how many days? - Chin swim
Chin swims 9 3/4 miles a week. This week he swam 3 1/4 miles. How many more miles does Chin need to swim this week? - Cassie
Cassie has 3/4 kilogram of apples and 1/2 kilogram of oranges in her basket. How many fruits are in the basket in all? - Maria 3
Maria spent two-eighths of her holiday in Town A, two-fifths in Town B and the rest on traveling. What fraction of her holiday did she spend on traveling? - Licorice
A piece of licorice is 2/3 yards long. How long will each piece of licorice last if it is cut into ten equal pieces? - Cutting wire
If you cut a 3 ½ ft length of wire into pieces that are 2 inches long, how many pieces of wire will you have? - How many 14
How many are 1/2 cup servings in a cheese package containing 5 1/4 cups altogether? - A landscaper
A landscaper has 1/5 ton of dirt. She distributes it equally across three plots of land. What fraction of the dirt does each plot get? - Split between 4
There are 12 1/4 pounds of candy canes to split between the four classes evenly. How many pounds of candy canes will each class get? - Ingrid
Ingrid watched television for 2 1/4 hours, and Devon watched for 3 2/3 hours. For how many hours did they watch television in total? - Fruits
For the price of one pineapple, I will buy two oranges. For the price of three oranges, I will buy four apples. I will buy six bananas for the price of three apples. What is the price of one banana if I pay 1 euro for one pineapple? - Cooler place
The temperature recorded in Simla is -4°C and in Kufri is -6°C on the same day. Which place is cooler on the day? - Loaded train
The whole loaded train weighs 360 tons. It has twenty wagons, each carrying 12 tons of grain. What is the weight of the locomotive? - One-third of the rod
The 7-meter-long rod has one-third of its length in the ground and a quarter in the water. How many meters of the rod are not in the water or the ground? - Tank of fuel
A 14.5-gallon tank of fuel is 3/4 full. How many more gallons will it take to fill up the tank? - Bucket
How many 5-liter buckets must you pour into a 0.2 m³ container to make it full?
Do you have unsolved math question and you need help? Ask a question, and we will try to solve it. We solve math question.
