Package Deal - what to choose

The parents decided to purchase a mobile phone to their son. They choose from menu:

« Correct result



Wrong answer

Which offer is best?

Solution:

A = 20/2.25 = 8.8888 min/Eur ; ; B = 30/3.60 = 8.3333 min/Eur ; ; C = 45/5.84 = 7.705 min/Eur ; ; A > B > C ; ;







Leave us a comment of example and its solution (i.e. if it is still somewhat unclear...):

Showing 0 comments:
1st comment
Be the first to comment!
avatar




To solve this example are needed these knowledge from mathematics:

Next similar examples:

  1. Sweets
    cukrikyyyyyyyyyyyyyyyyy Mom bought box of sweets for their children.Whole package of 100 sweets divided among 4 their children so that each child receives the most and for she remains the least sweets. How many sweets left for mom.
  2. Soda
    soda_water A pack of 12 sodas cost 5.04. What is the unit rate in dollars per soda?
  3. Buing
    buying Brother got to buy 240 CZK and could buy for 1/8 what he wanted. Could he pay the rest of the purchase for 200 CZK?
  4. Shirt
    tricko Mrs. Vítková bought each of his three children the same shirt paid CZK 1,000. Saleswoman she returned 568,60 CZK. What was the price of one shirt?
  5. Date game
    desk_calendar Let now is Wednesday. What day is after 248 days? Write the result as a number: 1=Monday, 2=Tuesday, 3=Wednesday, 4=Thursday, 5=Friday, 6=Saturday, 7=Sunday?
  6. Customer
    money_20 A customer purchase three (3) writing pads from a store. She receive k9.70 change from a k10.00 note . How much was it's writing pad cost?
  7. Cheaper cars
    vagon State-owned railway company buys 10 air-conditioned coaches for nearly 18 million euros. Calculate how many euros is the equivalent of one seat in the wagon with a capacity of 83 people. How many of used cars at the price 2700 Euros can be buy instead o
  8. The result
    dice_2 How many times I decrease the number 1144 to get the result 22?
  9. Pizza 5
    pizza_8 You have 2/4 of a pizza and you want to share it equally between 2 people how much pizza does each person get?
  10. Hussein
    penize_49 Hussein owns 450000. He spent at the bookstore 2 over 9 to buy some books and tales. He paid 3 over 5 of his money to buy his math book. Then he paid his money to buy stories diagram ; a. Calculate the remaining amount of money with Hussein? b. Hussein l
  11. Product of two fractions
    numbers_47 Product of two fractions is 9 3/5 . If one of the fraction is 9 3/7. Find the other fraction.
  12. Money split
    20eur Anton and Ferko got 2,500 euros together. The amount was split in 1:4 ratio. How much did each get?
  13. Math classification
    prezident In 3A class are 27 students. One-third got a B in math and the rest got A. How many students received a B in math?
  14. One frame
    room_1 5 picture frames cost € 12 more than three frames. How much cost one frame?
  15. Crates 2
    crate One crate will hold 50 oranges. If Bob needs to ship 932 oranges, how many crates will he need?
  16. Buildings
    prg The school stands 110 m from the church, which is 100 m beyond the town hall. Which building are closer to the church and how many times?
  17. More money
    fun Lenka has €4.8 more than Natalia. Who will have more and how much, when Lenka give Natalia €2.5?