Physical quantity - math word problems - page 13 of 345
Number of problems found: 6899
- Cooking time
It should cook for 5 1/10 hours. Dinner time is 4:45 PM. What time should you start cooking the ham? - Full tank 2
Robert has a full tank of petrol. He drove to Manly and used 1/8 of a tank and then to Gosford using another 4/8 of a tank. What fraction of a tank of petrol has he used? - Working day
Greg spends 1/4 of his workday in meetings and 1/12 of his workday answering phone calls. What is the total fraction of his workday that Greg spends in meetings or on phone calls? - Grapes 2
Grapes cost 2.17 USD/lb. A customer purchases 1 3/4 lb of grapes. How much did the customer pay for the grapes round to the nearest cent? - Maria 6
Maria drank 3 liters of water last week. Her friend drank twice as much water as Maria. How many milliliters of water did they both drink? - A tree
A tree grows 1 3/4 ft per year. How long will it take the tree to grow from a height of 2 1/4 feet to a height of 37 feet? - Rice cooking
Aunt had 1 3/4 kg of rice, then Aunt bought another 2 1/2 kg of rice, cooked 0.2 kg, calculate the remaining rice Aunt now. - At sunrise
At sunrise, the temperature at the North Pole was –13°F. Three hours later, the temperature increased to 18°F. By 8PM, the temperature decreased 5°F. What was the temperature at 8PM? - Jason 3
Jason bought 3 liters of cola. He drank 3/5 liters of it and gave 2/7 liters to his brother. How much cola did Jason have left? - Tony skates
Tony skates 2 3/4 miles on his ramp every day. Today, he skated 2/5 of his normal skate. How many miles did he skate today? - Petra 5
Petra ran 7/10 miles on Friday, 2.3 miles on Saturday, and 1/5 on Sunday. How many did she run over the past 3 days? - A piece 12
A piece of wire is of length 12 3/4 m. If it is cut into two pieces in such a way that the length of one piece is 5 1/4 m, what is the length of the other piece? - Mary spends
Mary spends 2 1/8 hours running and also spends 1 5/7 hours at the mall. How much less time does Mary spend at the mall compared to running? - Younis
Younis has $ 4.72. He uses some of the money to buy a notebook that costs $ 1.30. How much money does he have left? - Nathalia
Nathalia spent 1 1/2 hours in an online class, and it took 2 2/3 hours to answer her module. How long did Nathalia spend time in studying? - Unit cost 2
Anarie bought 3 1/2 yards of fabric for $21.00. How much did each yard cost? - One-third 14
One-third of a 1 1/4 acre has been set aside for a dog park. Find the number of acres that are used as a dog park. - In making
To make a palming, you must mix 2 1/2 pitchers of pineapple juice and 4 3/4 pitchers of water. How much is the mixture? - Pencils 5
Mary can get pencils at an office supply store for 23.15 each. How many can she buy for 1 904.40 pesos? - A RIBBON
A RIBBON 27 1/3 m long is cut into equal pieces measuring 2 3/4 m each. Find the number of pieces of ribbon cut.
Do you have unsolved math question and you need help? Ask a question, and we will try to solve it. We solve math question.
