Evaluate

The division of numbers 18 and 6 increase by product of the numbers 156 and 0.001

Result

x =  3.156

Solution:

Solution in text x =







Leave us a comment of this math problem and its solution (i.e. if it is still somewhat unclear...):

Showing 0 comments:
1st comment
Be the first to comment!
avatar




To solve this verbal math problem are needed these knowledge from mathematics:

Next similar math problems:

  1. Expression plus minus
    numbers_49 Evaluate expression: (-1)2 . 12 – 6 : 3 + (-3) . (-2) + 22 – (-3) . 2
  2. Evaluate expression
    mixed_fractions.JPG Evaluate expression using BODMAS rule: 1 1/4+1 1/5÷3/5-5/8
  3. Expression 8
    expr_1 Evaluate this expressions: a) 5[3 + 4(2.8 - 3)] b) 5×(8-4)÷4-2
  4. Double 5
    numbers2_49 Peter was thinking of a number. Peter doubles it and gets an answer of 8.6. What was the original number?
  5. Math test
    logo_skola In class 6.A are 26 students and the teacher had managed to give tests to 13 students. 13 testes he gave in 6.5 min. How many pupils still haven't test? How long will it take techer to give tests to 43 students?
  6. On the trip
    skola_17 On the trip were more than 55 children, but less than 65 children. Groups of 7 could be formed, but groups of 8 no. How many children were on a trip?
  7. President
    gasparovic President of Slovakia earns a monthly € 7844 per month. How many times earn than Jimmy's monther salary € 612? 15.3.2014 the presidential election, which decides who will almost effortlessly 5 years to receive such space salary for nothing;)
  8. The result
    dice_2 How many times I decrease the number 1632 to get the result 24?
  9. Family
    familly2 Dad has two years more than mom. Mom has 5 times more than Katy. Katy has 2 times less than Jan. Jan is 10 years old. How old is everyone in the family? How old are all together?
  10. Crates 2
    crate One crate will hold 50 oranges. If Bob needs to ship 932 oranges, how many crates will he need?
  11. Math classification
    prezident In 3A class are 27 students. One-third got a B in math and the rest got A. How many students received a B in math?
  12. Pizza 5
    pizza_8 You have 2/4 of a pizza and you want to share it equally between 2 people how much pizza does each person get?
  13. Fruits 2
    melon An apple costs 7p and a melon costs seven times more. How much will 6 apples and 2 melons cost
  14. Write 3
    plusminus Write a real world problem involving the multiplication of a fraction and a whole number with a product that is between 8 and 10 then solve the problem
  15. Notebooks
    Notebook_1 Liza a store owner buys 560 notebooks. He sold 3/8 of the notebook then she adds the stocks of notebook of 1/4 of the number of notebooks she bought. What is the total number of notebook she bought?
  16. Scouts 4
    1957-4a 4/7 of the students in a school are boys. If 3/8 of the boys are scouts, how many scouts are there in a school of 1878 students?
  17. Pie
    pie_1 Vili ate three pieces of pie . If it piece is 1/8 how much pie did he eat?