One-time
A one-time fee of S euros is paid for renting a boat, and the same price is paid for each hour. For H hours of rental, we pay a one-time fee of K euros. Using the variables S, K, and H, determine the time for which we can rent this boat for 20 euros if the event is called: "Boat rental without a one-time fee".
Correct answer:

Tips for related online calculators
Do you want to convert time units like minutes to seconds?
You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
algebrabasic functionsUnits of physical quantitiesGrade of the word problem
Related math problems and questions:
- Car rent
Rental cars are paid a fixed daily fee plus 16 cents per kilometer traveled. Samuel wants to rent a car for a day and work out, which will cost 175 euros. When paying, he got a 20% discount on the daily fee, and the cost per kilometer was unchanged. Samue
- Horseback riding
The total cost to go horseback riding is x dollars per hour plus a $2 fee for renting a helmet. Which expressions represent the cost, in dollars, for 4 people to go horseback riding for 3 hours each? Select all that apply. Responses: A = 4(3x+2) B = 3(4x+
- A car 3
A car rental agency advertised renting a car for 27.95 per day and 0.28 per mile. If Greg rents this car for two days, how many whole miles can he drive on a $100 budget?
- Renting
Renting video games from Store S costs $2.50 per game plus a monthly fee of $5.00. Renting video games from Store T costs $5.00 per game with no monthly fee. The monthly cost to rent video games depends on the number of video games, v, rented. Which in
- Volleyball 49041
The volleyball costs 20e. The 8 + 1 free event is in the wholesale sporting goods store. How many euros will the section pay if they order 39 balls in this store?
- In a bakery
In the bakery, a bun costs 2 CZK more than a roll. Petr bought 4 buns and 8 rolls and paid the exact amount of 62 CZK for this purchase. a) Calculate the price of one bun in CZK. b) Calculate in CZK how much Petr would pay to buy 2 buns and 2 rolls. c) De
- Gardener 5
The gardener bought 17 apple trees and 11 pears. He paid a total of €111.65. How many euros did 1 pear cost, if we know that its price was 35 cents higher than the price of 1 apple tree? How much would the gardener pay for 28 apple trees and 15 pears?