More money

Lenka has €4.8 more than Natalia. Who will have more and how much, when Lenka give Natalia €2.5?

Result

has more



x =  0.2

Solution:

4.82.5<2.5 4.8<5 L<N 4.8-2.5 < 2.5 \ \\ 4.8 < 5 \ \\ L < N \ \\
x=4.822.5=0.2  Eur x = |4.8-2\cdot 2.5| = 0.2 \ \text{ Eur }



Our examples were largely sent or created by pupils and students themselves. Therefore, we would be pleased if you could send us any errors you found, spelling mistakes, or rephasing the example. Thank you!





Leave us a comment of this math problem and its solution (i.e. if it is still somewhat unclear...):

Showing 0 comments:
1st comment
Be the first to comment!
avatar




Following knowledge from mathematics are needed to solve this word math problem:

Next similar math problems:

  1. One frame
    room_1 5 picture frames cost € 12 more than three frames. How much cost one frame?
  2. Families
    family2 In class we investigated how many children have family in which its live. How many% of pupils live in families with more than two children? If five families each have one child in 9 families have 2 children, in 5 families have 3 children, in 2 families h
  3. Chewing gums
    zubna-pasta_1 For 3 chewing gums, you will pay 20 CZK less than 7 chewing gums. How much is 1 chewing gum and how much does a 5pcs package cost?
  4. Milk bill
    milk_3 Mrs Tara buys 2 liters of milk daily. If 1 liter of milk cost $0.27. What will be her milk bill for 30 days.
  5. Pins
    pukacky.JPG Sarah bought 9 pins, Eva bought 4 pins and saved 2 euros. How many pins buy Dana, when she have 3 euro?
  6. Competition
    f1_australia_2010 The organizers of competion wanted to spent big amount of money to pay for the competitors. One third of this amount spent on prizes and the remaining € 5,000 to diplomas. How much was committed for rewards?
  7. Customer
    money_20 A customer purchase three (3) writing pads from a store. She receive k9.70 change from a k10.00 note . How much was it's writing pad cost?
  8. Value of teeth
    dental_caries To know value to the healthy teeth we discover only when we take care about tooth caries followed by loss of teeth and think how to replace missing teeth... Calculate the value (cost of money) healthy teeth, if we assume that man has with 32 teeth and rep
  9. Hussein
    penize_49 Hussein owns 450000. He spent at the bookstore 2 over 9 to buy some books and tales. He paid 3 over 5 of his money to buy his math book. Then he paid his money to buy stories diagram ; a. Calculate the remaining amount of money with Hussein? b. Hussein
  10. Buing
    buying Brother got to buy 240 CZK and could buy for 1/8 what he wanted. Could he pay the rest of the purchase for 200 CZK?
  11. Package Deal - what to choose
    o2_pausal_2 The parents decided to purchase a mobile phone to their son. They choose from menu: ? Which offer is best?
  12. 3-bracket 2
    1triangle May be the smallest angle in the triangle greater than 40°?
  13. Cages
    guineapig Honza had three cages (black, silver, gold) and three animals (guinea pig, rat and puppy). There was one animal in each cage. The golden cage stood to the left of the black cage. The silver cage stood on the right of the guinea pig cage. The rat was in the
  14. Buildings
    prg The school stands 110 m from the church, which is 100 m beyond the town hall. Which building are closer to the church and how many times?
  15. Mixed2improper
    zlomky_8 Write the mixed number as an improper fraction. 166 2/3
  16. Simplify
    numbers3_1 Simplify the following problem and express as a decimal: 5.68-[5-(2.69+5.65-3.89) /0.5]
  17. Triangle
    triangle_inequality Determine if it is possible to construct a triangle with sides 28 31 34 by calculation.