Average price

Sixth grade went on a trip to Moravia. Each of the 26 pupils paid CZK 320 and the school paid a total of CZK 3,510. What was the average price of a trip per student?

Correct answer:

p =  455

Step-by-step explanation:

n=26  p=320 n+3510n=320 26+351026=455



We will be pleased if You send us any improvements to this math problem. Thank you!






Showing 3 comments:
#
Milllie Mae
do you have a problem solving calculator?

11 months ago  4 Likes
#
Milllie Mae
i love your website

11 months ago  4 Likes
#
Change
hey there i am like a calculator

avatar









Tips to related online calculators
Looking for help with calculating arithmetic mean?
Looking for a statistical calculator?

 
We encourage you to watch this tutorial video on this math problem: video1

Related math problems and questions:

  • Motel
    motorest Three different dinners A, B, C are served in the motel. Three 20 members went to motel. Group 1 ordered dinners: A 20 members and their average dinner price in the group was CZK 200. From Group 2, they ordered a A: 10 persons, B 10 dinners, and their ave
  • School
    trieda 27 students of 6.D class is going to a trip. They pay 9 € each. The teacher got 153 €. How many children have not paid?
  • The bookkeeper
    books The bookkeeper bought 45 copies of fairy tale books for CZK 120 and 65 copies of the encyclopedia for CZK 325. then he sold it in his shop like this: fairy tales for 135 CZK and encyclopedias for 360 CZK. What was the purchase price of the books? And the
  • Cash back
    ceskamena After a trip 24 students have left more than 650 but less than 690 CZK (Kc). How much each student receives return when the amount is divisible by the number of pupils?
  • Concert
    freddie-mercury On a Concert were sold 150 tickets for CZK 360, 235 tickets for 240 CZK and 412 for 180 CZK. How much was the total revenues for tickets?
  • Pension or fraud
    dochodca_icon Imagine that your entire working life working honestly and pay taxes and to Social Insurance (in Slovakia). You have a gross wage 900 Euros, you pay social insurance (you and your employer) monthly € 288 during 41 years and your retirement is 405 Eur
  • Conference 2
    penize 9 people attended a conference on behalf of their company. The conference fee was £520 per person and the company paid a total of £856 in travel costs for the 9 people. How much did the conference cost the company altogether?
  • Students at cinema
    cinema All pupils from the school went to the cinema for a film performance. The cinema has 400 seats, 2 rows of 20 seats remain unoccupied. Teachers occupied 10 places. How many students were there?
  • Value
    primefactor2 Determine the value of the following exspressions: a) (23-25)·(4-5) b) (97-123):(18+8)
  • School
    skola There are 150 pupils in grade 5 . 2/3 of them are female. By what fractions are the males?
  • Fractions
    cmp_fractions Sort fractions z1 = (6)/(11); z2 = (10)/(21); z3 = (19)/(22) by its size. Result write as three serial numbers 1,2,3.
  • Word problem
    hungary-flag 348 students were on holiday in Hungary. 133 bought pizza, chips 28 pupils, 25 pupils bought soda, butter 26 pupils, 15 pupils fruits, vegetables 29 students. How much pay for all the food, if every meal cost 5.3 euros?
  • School trip
    train 6.A class went on a trip. Train ticket cost 6 euros, cable car ticket 6 euro. How many euros must pay classroom teacher for 23 students?
  • On the trip
    skola On the trip were more than 55 children, but less than 65 children. Groups of 7 could be formed, but groups of 8 no. How many children were on a trip?
  • Remainders
    dividing It is given a set of numbers { 170; 244; 299; 333; 351; 391; 423; 644 }. Divide this numbers by number 66 and determine set of remainders. As result write sum of this remainders.
  • Math test
    logo_skola In class 6.A are 26 students and the teacher had managed to give tests to 13 students. 13 testes he gave in 6.5 min. How many pupils still haven't test? How long will it take techer to give tests to 43 students?
  • Ten pupils
    chewy 10 pupils went to the store. 6 pupils bought lollipops and 9 pupils bought chewing gum. How many pupils have bought both lollipops and chewing gums (if everyone bought something)?