Education for free

The Slovakia circulates a lot of myths, particularly ideas about what must be free. For example - education should be free - children of poor parents should know at least read and write.

Calculate how much a student would have to pay per hour of teaching, when annual subsidy per student is 1301 Eur and school year lasts 10 months and teach take average 5.5 hour per day.

Calculate how much must pay tuition class 33 pupils a day?

Result

x =  1.2 Eur/h
y =  214.7 Eur/d

Solution:

x=130110455.5=1.2 Eur/hx = \dfrac{ 1301}{ 10\cdot 4\cdot 5\cdot 5.5} = 1.2 \ \text{Eur/h}
y=3313011045=214.7 Eur/dy = \dfrac{ 33 \cdot 1301}{ 10\cdot 4\cdot 5 } = 214.7 \ \text{Eur/d}



Our examples were largely sent or created by pupils and students themselves. Therefore, we would be pleased if you could send us any errors you found, spelling mistakes, or rephasing the example. Thank you!





Leave us a comment of this math problem and its solution (i.e. if it is still somewhat unclear...):

Showing 0 comments:
1st comment
Be the first to comment!
avatar




Tips to related online calculators
Do you want to convert time units like minutes to seconds?

Following knowledge from mathematics are needed to solve this word math problem:

Next similar math problems:

  1. Parcel service
    posta Parcel from U.S. to Slovakia costs 5.3 €. Parcel from Slovakia to the U.S. costs 49 €. Calculate how many times is Slovak Post more expensive than the U.S. parcel service.
  2. Value of teeth
    dental_caries To know value to the healthy teeth we discover only when we take care about tooth caries followed by loss of teeth and think how to replace missing teeth... Calculate the value (cost of money) healthy teeth, if we assume that man has with 32 teeth and rep
  3. Double 5
    numbers2_49 Peter was thinking of a number. Peter doubles it and gets an answer of 8.6. What was the original number?
  4. Symbols
    my If 2*3 = 60 ; 3*4 = 120 and 4*5 = 200, what is 2*5?
  5. Tenths digit
    numbers2 For 10.932, which digit is in the tenths place?
  6. April (month)
    coins_2 April has 30 days. Roman saves his money in the box for the whole month. Every third day you saves 10 cents. How many cents did Roman saved during the whole month when start saving on April 1?
  7. School trip
    school_trip School trip cost 247.2 Eur for one class (24 students). How much would cost a trip for two classes? (both classes together have 53 students)
  8. Pins
    pukacky.JPG Sarah bought 9 pins, Eva bought 4 pins and saved 2 euros. How many pins buy Dana, when she have 3 euro?
  9. Evaluate
    calculator_3 The division of numbers 18 and 6 increase by product of the numbers 156 and 0.001
  10. Customer
    money_20 A customer purchase three (3) writing pads from a store. She receive k9.70 change from a k10.00 note . How much was it's writing pad cost?
  11. Four families
    Rodina-01 Four families were on a joint trip. In the first family, there were three siblings, namely Alica, Betka and Cyril. In the second family were four siblings, namely David, Erik, Filip and Gabika. In the third family, there were two siblings, namely Hugo and
  12. Soccer team
    pancake Hilahs soccer team is trying to raise $2414 to travel to a tournament in Florida, so they decided to host a pancake for the breakfast. How many people need to attend their breakfast in order to raise $2414, if profit per one pancake is $1.5?
  13. Cheaper cars
    vagon State-owned railway company buys 10 air-conditioned coaches for nearly 18 million euros. Calculate how many euros is the equivalent of one seat in the wagon with a capacity of 83 people. How many of used cars at the price 2700 Euros can be buy instead o
  14. Lidl calculator
    lidl_calculator We don't like to advertise unnamed retail chains. But offers relatively high-quality scientific/technical calculator OLYMPIA 8510S with 97 functions(features) for 3.48 Eur. Calculate how many cents costs one feature of this calculator. We believe that.
  15. Tony works
    usd_12 Tony works as a welder for a construction company. His hourly wage is $15.51 and he works 40 hours per week. Tony gets a paid vacation each year. The construction company is doing well and has plenty of work for the next year. Tony can expect to work the e
  16. Sick
    tabletky Sick Marcel already taken six tablets, which was a quarter of the total number of pills in the pack. How many pills were in the pack?
  17. Homework
    old_phone_1 The monthly fee for the phone is 12 USD and for phone unit 0.08 USD. How much family pay phone in the first quarter Q1, if on January 1 had on the counter 97362 units and on April 1 97946 units.