Split between 4

There are 12 1/4 pounds of candy canes to split between four classes evenly. How many pounds of the candy canes will each class get?

Correct answer:

x =  3.0625

Step-by-step explanation:




We will be pleased if You send us any improvements to this math problem. Thank you!






avatar




Tips to related online calculators
Need help to calculate sum, simplify or multiply fractions? Try our fraction calculator.

You need to know the following knowledge to solve this word math problem:

Related math problems and questions:

  • Dividing walnuts into crates
    crate There are 8 and 2 over 3 pounds of walnuts in a container, which will be divided equally into containers that hold 1 and 1 over 5 pounds. This would fill n and 4 over 18 containers. What is n?
  • Candy bars
    chocholate Sheldon has 4 candy bars and wants to split them among his five friends. If each person gets the same amount, what part of the candy bar will each friend get? Show your work.
  • 3 children
    cukr 3 children had to divide 4 pounds is candy. How much candy did each child get?
  • Jonah
    flowers2 Jonah has an 8-pound bag of potting soil. He divides it evenly among 5 flowerpots. How much soil is in each pot? Show your answer as a fraction or mixed number. Solve this problem any way you choose.
  • A supermarket
    vahy2 A supermarket has 3 7/8 pounds of tangerines. Kelsey buys 1/2 of all the tangerines in the supermarket. How many pounds of tangerines did Kelsey buy?
  • Strawberry-rhubarb pie
    pie2 Larry had 3/7 of a strawberry-rhubarb pie left over. He split the leftover pie evenly between his 3 children. What fraction of a pie did each child get?
  • Pounds
    jablka 3 pounds subtract 1/3 of a pound.
  • Kilo candy
    bonbons One kilogram of chocolate candy cost 10 euros. Kate buys 250 grams and had the 8 pack of candy. How much does cost one bonbon?
  • Divide 11
    plusminus Divide the product of 4 and 5/8 by 1 1/2. Write your answer as a mixed number.
  • How many 11
    sunflower How many 0.75-pound packages can you make with 6 pounds of sunflower seeds?
  • Numbers division
    fractions With what number should be divided mixed number 2 3/4 to get 11/12?
  • School trip
    school_trip School trip cost 247.2 Eur for one class (24 students). How much would cost a trip for two classes? (both classes together have 53 students)
  • The pet
    mrkva2 Ananya has a bunny. She bought 4 7/8 pounds of carrots. She fed her bunny 1 1/4 pounds of carrots the first week. She fed her bunny 5/6 pounds of carrots the second week. All together, how many pounds of carrots did she feed her bunny? 1. Draw a tape diag
  • The fish
    fish The fish vendor sells 1/7 kilos of bangus for 66.2 euro. If you will buy 9 2/8 kilos of bangus, how much will cost?
  • Colored blocks
    vaha2 Tucker and his classmates placed colored blocks on a scale during a science lab. The brown block weighed 8.94 pounds, and the red block weighed 1.87 pounds. How much more did the brown block weigh than the red block?
  • Pupils
    school Two classes want to collect money. Boys are four-seventh pupils. In time did not pay a quarter of the boys and a sixth of girls, which mean 12 sinners. How many pupils attend these two classes?
  • Mixed divided with frac
    pizza There are 2 2/3 pizzas. How many people are sharing when each has 2/3 of pizza?