The students

The students at Walden Middle school are selling tins of popcorn to raise money for new uniforms. They sold 42 tins in the first week. How much money did they make in the first week? Each tin of popcorn cost $9.25

Correct answer:

x =  388.5

Step-by-step explanation:

n=42 c=9.25 USD  x=n c=42 9.25=388.5



Did you find an error or inaccuracy? Feel free to write us. Thank you!



avatar




You need to know the following knowledge to solve this word math problem:

Related math problems and questions:

  • Find the 6
    pc_smile Find the total cost of 10 computers at $ 2100 each and seven boxes of diskettes at $12 each.
  • ZOO 2
    zoo Valerie bought tickets to the zoo for the family. She bought 3 adult tickets for $9.50 each and 2 children's tickets for $4.50 each. How much did the tickets cost Valerie in all?
  • Last month
    penize Last month, Lana sold 35 necklaces a week at $15 each. However, throughout the month, 6 customers returned their necklaces for a full refund due to defective clasps. How much did Lana make selling necklaces last month? (Hint: Assume there were 4 weeks in
  • Soccer team
    pancake Hilahs soccer team is trying to raise $2414 to travel to a tournament in Florida, so they decided to host a pancake for the breakfast. How many people need to attend their breakfast in order to raise $2414, if profit per one pancake is $1.5?
  • Justin
    pokladna Justin has $57.18 in his checking account. He deposits his paycheck of $256.79. He then buys $68.42 in groceries, $50.00 in gas, and 2 movies for $15.58 each. What is the new balance in Justin’s checking account?
  • Angela
    mince Angela shared a cab with her friends. When they arrived at their destination, they evenly divided the $120 fare among the 4 of them. Angela also paid a 5 dollar tip. How much did Angela pay in total?
  • Gasoline price
    fuel_pump2 At 34.4 cents per liter, how much will 42 liters of gasoline cost?
  • Necklaces
    nahrdelnik Mohammad sells beaded necklaces. Each large necklace sells for $4.50 and each small necklace sells for $4.10. How much will he earn from selling 5 large necklaces and 4 small necklaces?
  • Groceries
    chicken Arturo buys 2 cans of tomato soup that cost $0.52 each and 12 cans of chicken noodle soup that cost $0.51 each. How much is the total cost of these groceries?
  • Saving 9
    penize An amount of $ 2000 is invested at an interest of 5% per month. If $ 200 is added at the beginning of each successive month but no withdrawals. Give an expression for the value accumulated after n months. After how many months will the amount has accumula
  • An investor
    bank An investor purchased 75 shares of stock at $42.80 per share, and 6 months later sold the shares for $47.15 per share. The $20 stockbroker fee will not be charged for this sale. Calculate the total profit or loss of the transaction.
  • The raw
    statistics The raw data presented here are the scores (out of 100 marks) of a market survey regarding the acceptability of new product launched by a company for random sample of 50 respondents: 40 45 41 45 45 30 30 8 48 25 26 9 23 24 26 29 8 40 41 42 39 35 18 25 35
  • Grayson
    flasa Grayson bought snacks for his team's practice. He bought a bag of oranges for $3.11 and a 24-pack of juice bottles. The total cost before tax was $50.15. How much was each bottle of juice?
  • Emilio
    penize Emilio made 69 potholders. Each potholder cost him $2.81 to make. If he sells each potholder for $3.12, how much profit will he make?
  • Angel 2
    mince Angel earned $90 for pulling weeds in the garden. She spent $25 on her brother’s birthday gift, and $35 on a new sweatshirt to wear at soccer practice. How much money did she have left?
  • Living room
    textiles Marina's new living room is a rectangle with a length of 8 meters and a width of 5 meters. She wants to buy a carpet to cover half of the living room and each square meter of the carpet has a cost of $4. How much will be the total cost for Marina?
  • The fence 2
    plot A certain type of fencing sells for $9 a yard. How much will 10 2/3 yards of fencing cost?