Jack decides

Jack decides to hire a car. The cost 45+20D is dollars where is the number of days Jack hires the car for. If Jack hires the car for 4 days, it will cost? Dollars

Correct answer:

x =  125 USD

Step-by-step explanation:

D=4  x=45+20 D=45+20 4=125 USD



Did you find an error or inaccuracy? Feel free to write us. Thank you!



avatar




You need to know the following knowledge to solve this word math problem:

Related math problems and questions:

  • Car amortization
    carisma Assume that the car has a life 13 years and new cost 24000 euros. Calculate how much a month is amortized cost of the car over its lifetime. Amortization is the gradual reduction of assets (cars, buildings), mainly due to using or aging.
  • Soda
    soda_water A pack of 12 sodas cost 5.04. What is the unit rate in dollars per soda?
  • Milk bill
    milk Mrs Tara buys 2 liters of milk daily. If 1 liter of milk cost $0.27. What will be her milk bill for 30 days.
  • One frame
    room 5 picture frames cost € 12 more than three frames. How much cost one frame?
  • 3 cats
    mouse 3 cats eat 3 mice in 3 days. How many mice will be eaten by 10 cats in 10 days?
  • Games
    chess Jack and Paul decided to play chess against each other. They bet ten pesos on each game they played. Jack won three bets and Paul won fifty pesos. How many games did they play?
  • Find the 6
    pc_smile Find the total cost of 10 computers at $ 2100 each and seven boxes of diskettes at $12 each.
  • Speed of car
    car In 2 hours 40 mins, a car travels 100km. At what speed is the car traveling?
  • The car
    car The car travels at a speed of 70 km/h, what distance will it travel in 2 hours?
  • Car - road
    car Car started at 11:40 at speed 54 km/h from A and to B arrived at 12:20. Determine the distance A and B.
  • April (month)
    coins April has 30 days. Roman saves his money in the box for the whole month. Every third day you saves 10 cents. How many cents did Roman saved during the whole month when start saving on April 1?
  • Christmas
    vianoce Calculate how much of the school year (202 days long) take Christmas holidays 19 days long. Expressed as a decimal number and as a percentage.
  • Car rent 2
    cars The cost (c), in dollars, charged by a car rental agency is calculated using the equation c = 12 +0.29m, where m represents the distance traveled in miles. Calculate the distance traveled for the cost of $56. 37.
  • 6 plates
    coffee 6 plates and 5 cups cost 37.50 dollars. 7 plates and 6 cups 44.10 dollars. Each plate costs the same amount as the other cup. What is the cost of 1 plate? What is the cost of 1 cup?
  • Car repair
    cars John bought a car for a certain sum of money. He spent 10% of the cost to repairs and sold the car for a profit of Rs. 11000. How much did he spend on repairs if he made a profit of 20%?
  • Medicament
    tablets The same type of medicament produces a number of manufacturers in a variety of packages with different content of active substance. Pack 1: includes 60 pills of 600 mg of active substance per pack cost 9 Eur. Pack 2: includes 150 pills of 500 mg of active
  • Discount sale
    penize After the discount, the computer costs 9600, - CZK. How much did it cost when the price was reduced: a) by half b) by a third c) by one fifth and then by 160 CZK