School trip
School trip cost 247.2 Eur for one class (24 students).
How much would a trip cost for two classes? (both classes together have 53 students)
How much would a trip cost for two classes? (both classes together have 53 students)
Correct answer:

Tips for related online calculators
Check out our ratio calculator.
You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
arithmeticbasic operations and conceptsnumbersGrade of the word problem
Related math problems and questions:
- Wonderland
The cost of admission to Wonderland is 51.75. each bus we take costs 267.50 and holds 48 passengers. Suppose three classes of 27 and their teacher wanted to go. How much would they need to fundraise?
- Together 7440
There are a total of 58 pupils in the sixth and seventh grades and a total of 57 pupils in the sixth and eighth grades. There are a total of 59 pupils in the seventh and eighth grades. How many pupils are there in each class? How many students are there i
- School
27 students of 6.D class are going on a trip. They pay 9 € each. The teacher got 153 €. How many children have not paid?
- Dimensions 5278
How much does it cost to lay a floor in three classes if each class has dimensions of 8m by 6m and a square meter of 1m costs 15eur?
- Children 8275
Forty children and adults attended the trip. Together, they paid CZK 24,100. If children paid CZK 400 and adults CZK 700, how many adults and children would there be?
- Students 6541
There are a total of 47 pupils in three classes in the rural school. There are 20% more pupils in the first grade than in the second grade and one pupil less in the third grade than in the second grade. How many students are there in each class?
- Total
In one class, 1 student collected an average of 20 kg of paper, in the second class 30 kg, and in the third class 40 kg. How many kilograms of paper did 1 student collect on average for all three classes together, when the second class had the same number