A food
A food delivery uses the following amounts of diesel over a month: 35.5 liters in week 1, 42.9 liters in week 2, 86.9 liters in week 3, and 66.2 liters in week 4 . (a) How many liters have been used? (b) If diesel costs £1.35 per liter, how much would fuel have cost for the month?
Correct answer:

Tips for related online calculators
Tip: Our volume units converter will help you convert volume units.
You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
arithmeticUnits of physical quantitiesGrade of the word problem
Related math problems and questions:
- Gasoline fuel 2
Mike's monthly fuel budget is 2000.00, and he saved the rest. At the end of the month, he checked his gasoline slips and found he had used the following amounts of gasoline: 9.71 liters,10.23 liters,17.8 liters,6.31 liters, and 8.47 liters. If a liter cos
- Car range
Kia has an average diesel consumption of 5.2 liters per 100 kilometers. What is the range of the car for 138 euros if fuel costs 1.3 EUR/liter, if the tank has a volume of 64 liters?
- A diesel car
A diesel car costs $2599 more than an unleaded petrol car and travels an average of 25,000km per year. Diesel petrol has a consumption rate of 7.4L per 100km and costs $1.39 per liter. Unleaded gasoline has a consumption rate of 8.5L per 100km and costs $
- Fuel tank 2
A motorist puts 3/4 of a fuel tank in his car every week. The tank holds 60 liters when full. How many liters of fuel does he use per week?
- Car consumption
The car consumes 7.3 l/100 km. If the diesel price is 1.63 USD/l, how much will it cost to ride 330 km long?
- Suppose 11
Suppose a liter of gas costs Php 65.75. How much will 18 liters of gas cost?
- Ava filled
Ava filled three cups with different amounts of water: 225 ml, 370 ml, and 435 ml. Which of the following is the total amount of water, in liters, that Ava used to fill the three cups?