The cost 14
The cost of 4 chairs is $75.
How much does one chair cost?
How much does one chair cost?
Correct answer:

You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
Units of physical quantities:
Grade of the word problem:
Related math problems and questions:
- Cris had
Cris had 15000. He spent 1/3 of his money on a table and the remaining on five similar chairs that cost the same. How much did one chair cost?
- Tables and chairs 2
If the cost of 1 chair is Rs.x and the cost of 1 table is Rs.y, then find the cost of 5 chairs and 6 tables.
- Each chair
Each chair costs twice less than two tables. One table costs 720 Czech crowns. How many crowns are the table and four chairs?
- Table and chairs
Four people should sit at a table in front of a row of 7 chairs. What is the probability that there will be no empty chair between them if people choose their place entirely randomly?
- Clubhouse
There were only chairs and tables in the clubhouse. Each chair had four legs, and the table was triple. Scouts came to the clubhouse. Everyone sat on their chair, two chairs were left unoccupied, and the number of legs in the room was 101. How many chairs
- Tables and chairs
The cost of 4 tables and 3 chairs is $225, and 3 tables and 4 chairs cost $195. Find the cost of 2 chairs and 1 table.
- Three robots
In a workshop, three robots, Q, R, and S, are employed to make chairs Robot Q makes 25% of the chairs Robot R makes 45% of the chairs The remaining chairs are made by Robot S Evidence has shown that 2 percent of the chairs made by robot Q are
- The cost 5
The cost of three chairs and four tables is 320.00. If two chairs and five of the same kind cost 330.00, find the cost of (i) 4 chairs (ii) 3 tables
- Eggs 4
The cost of a half dozen eggs is 45.00. How much does a piece of egg cost?
- A fifth
A fifth-grade class sets up 418 chairs for a graduation ceremony. Each row has 22 chairs. How many rows of chairs does the class set up? Enter your answer in the box.
- Cindy
Cindy bought four slices of pizza for Php 95.60. The whole pizza has six slices. How much does each slice cost?
- Carla 3
Carla bought 3/4 kilogram of fish in the market for 120 pesos. If each piece of fish weighs 1/4 kilogram, how much does each cost?
- Dylan
Dylan has $39. This is 3/4 of the money he needs to buy a jacket. How much does the jacket cost?
- Manufacturer 6981
The hotelier wanted to equip the dining room with new chairs. He chose the type of chair in the catalog. Only when placing an order did he learn from the manufacturer that they offered every fourth chair at half price as part of the discount offer and tha
- Two wine
In the ratio of 2:1, mixed wine solution cost 4.1 USD. In the ratio of 1:2, mixed wine solution costs 4.5 USD. How much does a liter of each wine cost?
- Oranges 5927
When you buy 3 kg of apples and 2 kg of oranges, we will pay € 12. When you buy 2 kg of apples and 4 kg of oranges, we pay € 16. How much does 1 kg of apples cost?
- How much 6
How much does 1 kilo of beef cost if 6 kilos cost R189.90?