Division practice problems - page 9 of 96
Number of problems found: 1918
- A cupcake
A cupcake takes just 1/4 of an hour to bake. How can cupcakes bake in 1 1/2 hours? - An electorate
In an electorate, 3/4 th of the voters are Tamils. Of the remaining 2/3 rd are Muslims, and the others are Sinhalese. If the number of Sinhalese in that electorate is 587, find the number of voters in that electorate. - The candy
Andy had 18 pieces of candy she shared them with three friends. How many pieces of candy did each friend get? - Fittings
If 7 3/4 dozen 1/2 inch connector fittings cost $31, what is the cost per dozen? - Domino
Domino and Winnie share some biscuits. The ratio of biscuits between them was 4:3. Domino gave Winnie 5 biscuits, and the ratio changed to 1:2. How many biscuits are in total? - A student 4
A student knows that ¾ x 4 is the same as 4 x ¾ The student assumes that 4 ÷ ¾ is the same as ¾ ÷ 4 Is the student correct? - Three glasses 2
When a jug is half full, it contains enough juice to fill 3 glasses. How full would the jug be if it had enough juice to fill 5 glasses? - A plumber 3
A plumber can buy plastic pipes in 6-foot and 12-foot lengths. The current job requires eight 4-foot lengths, five 5-foot lengths, and three 7-foot lengths. The plumber wants to figure out how many of each of the two stock lengths should be bought to mini - Benson
Benson spends ⅓ of his pocket money on transport and ⅔ on food I. What fraction of his pocket money did he spend on transport and food? ii. What fraction is left? - Marshall 2
Marshall Track team. After the race, the team goes to Connor's Pizza Palace. The pizza slices served at the Pizza Palace are ¼ of a whole pizza. There are 2 pizzas ready to be served. Nine students come in for lunch. Is there enough pizza for every studen - Sweatshirts
The students ordered 13 sweatshirts at a total price of 236.60. The next day, however, they ordered more sweatshirts. The final invoice was issued for €327.60. How many sweatshirts did the students order? - The cost 14
The cost of 4 chairs is $75. How much does one chair cost? - Toy Store
Beezlebum's Toy Store can't keep its stackable block set in stock! The blocks completely fill a box shaped like a rectangular prism that is 14 inches long, 14 inches wide, and 21 inches tall. The cube-shaped blocks in the set are 3.5 inches along each edg - A man 12
A man in his will shared his money geometrically among his six sons, so the eldest son received ; 5,589 and the youngest son received ; 736. (A)How much will the fourth son receive? (B)How much was shared among them - Dogs weights
Four out of nine dogs weigh less than 20 pounds. What is the decimal equivalent for the number of dogs weighing less than 20 pounds? - Vegetables
If 6 people want to share a 25-pound box of vegetables, how many pounds of vegetables should each person get? - How much 6
How much does 1 kilo of beef cost if 6 kilos cost R189.90? - Pieces of wood
How many pieces of wood can each student have if there are 12 pieces and each student needs 1/4 of a piece? - Division by unknown
What 3 divided by what = 21 - Water balloon
Tracy and her friends decided to have a water balloon fight! They got 20 water balloons and used 6 liters to fill them equally. How much water was in each balloon? Write your answer as a proper fraction or mixed number.
Do you have unsolved math question and you need help? Ask a question, and we will try to solve it. We solve math question.
