Grade - math word problems - page 33 of 918
Number of problems found: 18353
- Multimodal or unimodal
The weights (in kg) of 13 students of a class are 37,39,33,32,41,33,37,45,43,39, 33,40,39 Find the mode & media of this data (F). Is there more than one mode?
- The mean - mi
Find the mean of 3 5 8 4 10.
- Sugar 9
Joe has two containers of sugar. One container has 1 2/5 cups, and the other has 4 1/10 cups. If he uses 1 4/5 of sugar, how much does he have left?
- Rhombus 36
Rhombus ABCD with side 8 cm long has diagonal BD 11.3 cm long. Find angle DAB.
- Third tests
Third periodical tests are 98, 97, 86, 94, 90, 97, 91, and 94. Find the median of her grades and interpret the result.
- Twizzlers
A five pack of Twizzlers costs $3.75. What is the unit rate?
- A pattern
If I have a pattern that starts with 1, 4, 9, 16, 25... and so on, which of the following numbers would not appear?
- Mixed numbers equation
4 5/9 is the same as the sum of 2 1/3 and 5/6 times a number. What is the number? Enter your answer as a mixed number in simplest form in the box.
- Saravanan
Saravanan's father bought 2 3/4 m, 2 1/2 m, and 1 1/4 m of cloth. What was the total length of the cloth he bought?
- Negative mixed number 2
What is the product of 1 1/2 and -1 1/4? Enter your answer as a mixed number, in simplest form, in the box.
- Monthly expenses
John's monthly expenses are analyzed as follows: 1/8 for stationery, 1/3 for fuel, 1/6 for parking, and the rest for food. His total expenses are 4500. Calculate the rand value of the food expenses.
- Electronics price loss
Archie buys a TV set for 15000. After some time, he plans to sell it again and reduce the price by 800. What is the percent of loss?
- 13 times
1/3 times the sum of a number, and 2.6 is 4.9. What is the number? Enter your answer as a simplified mixed number in the box.
- Grapes 2
Grapes cost 2.17 USD/lb. A customer purchases 1 3/4 lb of grapes. How much did the customer pay for the grapes round to the nearest cent?
- A park on map
A park has an area of ⅙ mi². On a map, the park has an area of 1 ¼ cm². On the map, how many square centimeters represent 1 mi²?
- Identify improper fraction
How do you identify improper fractions? Which is improper: A) 3/4 B) 32/15 C) 3/9 D) 2 2/11
- Water per day
Liam's goal is to drink 12 cups of water a day. So far, Liam has drank one-half gallon of water today. How much more water, in OUNCES, does Liam need to drink today to reach his goal of 12 cups of water per day?
- Find mean
Find the mean of two numbers: -4 and 5 (the first is negative four).
- Grain storage
On their farm, Adam's family maintains a storage facility that can hold 19.2 cubic yards (yd3) of grain. Since 1 yard is approximately equal to 0.9144 m, this volume can be converted to m³.
Do you have unsolved problem that you need help? Ask a question, and we will try to solve it. Solving math problems.