Physical quantity - math word problems - page 17 of 346
Number of problems found: 6901
- The petrol tank
Tinny's car's petrol tank was full. He drove around the city and used 1/4 of the petrol. What fraction of the petrol was left? - Row of students
In a row of 40 girls A is 5th from the right and B is 10th from the left end. How many girls are there between A and B? Many got it wrong! - Evaluation order quiz
Which of the following is NOT true about the expression given below? (10 +4)²- 25 ... - Attending school
Huang lives 1/4 of a mile from school, while Lily lives 2/3 of a mile from school. How much further does Lily live from school than Huang? - Joel is
Joel is 2 1/2 inches shorter than Carlos. Carlos is 1 1/4 inches taller than Dan. If Dan is 58 1/4 inches tall, how many inches tall is Joel? - Anthony 2
Anthony wants to run 1½km. He has already run 9 over 10. How much further must he go? - Write a blog
You spend 2 1/2 hours online. You spend 1/5 of that time writing a blog. How long do you spend writing that blog? - A ribbon 3
A ribbon, which is 6 2/3m long, is cut into two pieces. The length of one piece is 1 2/3 m. Find the length of the other piece. - Raisins
You have 3 cups of raisins. A recipe calls for 2/3 cup of raisins per serving. How many full servings can you make? - Sona takes
Sona takes 4/5 of a mile every day. What part of her walk has she completed after walking 3/5 miles? - A pilot
A pilot flew 3 450 miles one way to a point of destination. How many miles did it take him to fly to and from the destination? - Daniw
Daniw Elementary School has a total of 98 pupils. If 3/7 of them are boys, how many of the pupils are girls? - Tim collected
Tim collected 1/2 of a bin of glass bottles to recycle. Dale collected 7 times as many bins as Tim. How many bins of bottles did Dale collect? - A wheat 2
A wheat bag contains 50kg of wheat. After consuming 2/7 of it, how much wheat is left in a bag? - Parul
Parul and Tarun ran a race of 200m. Parul completed the race in 2/3 min and Taun in 3/5 mins. Who took more time? - A machine 3
A machine shop ordered the following amounts of cold, rolled steel: 1714 lb., 597 lb., and 1043 lb. How many pounds of steel were ordered? - Earning
If you earn 50 ¾ dollars on Monday and 75 ¼ dollars on Tuesday, then what is the total amount of money that you earned? - Sushant
Sushant reads 1/3 of a book in one hour. How many parts of the book will be read in 2 and 1/5 hours? - Edith
Edith wants to cut pieces of ribbon 1/3 meter long from a piece of 5/6 meter. How many pieces can be cut? - Fittings
If 7 3/4 dozen 1/2 inch connector fittings cost $31, what is the cost per dozen?
Do you have unsolved math question and you need help? Ask a question, and we will try to solve it. We solve math question.
