Shirt

Mrs. Vítková bought each of his three children the same shirt paid CZK 1,000. Saleswoman she returned 568,60 CZK. What was the price of one shirt?

Result

x =  143.8 kc

Solution:

Solution in text x =







Leave us a comment of example and its solution (i.e. if it is still somewhat unclear...):

Showing 0 comments:
1st comment
Be the first to comment!
avatar




To solve this example are needed these knowledge from mathematics:

Next similar examples:

  1. School
    trieda 27 students of 6.D class is going to a trip. They pay 9 € each. The teacher got 153 €. How many children have not paid?
  2. Money split
    20eur Anton and Ferko got 2,500 euros together. The amount was split in 1:4 ratio. How much did each get?
  3. Customer
    money_20 A customer purchase three (3) writing pads from a store. She receive k9.70 change from a k10.00 note . How much was it's writing pad cost?
  4. Backpack
    batoh_1 Large backpack cost CZK 1352, little is 35% cheaper. How much we paid for 5 large and 2 small backpacks?
  5. Soccer team
    pancake Hilahs soccer team is trying to raise $2414 to travel to a tournament in Florida, so they decided to host a pancake for the breakfast. How many people need to attend their breakfast in order to raise $2414, if profit per one pancake is $1.5?
  6. 100 %
    elephant How much is 100%, if 17 % is 1169?
  7. Bulbs
    bulbs In the box are 6 bulbs with power 75 W, 14 bulbs with power 40 W and 15 with 60 W. Calculate probability that a randomly selected bulb is:
  8. Human buying irrationality
    athlonxp I longer watch processors for Socket A on ebay, Athlon XP 1.86GHz with a PR rating of 2500+ costs $7 and Athlon XP 2.16Ghz with a PR rating of 3000+ currently cost $16. Calculate: About what percentage of the Athlon XP 2.16Ghz is powerful than Athlon X
  9. Soda
    soda_water A pack of 12 sodas cost 5.04. What is the unit rate in dollars per soda?
  10. Slovakia banks
    ecb It is unwritten rule that the larger bank in Slovakia (number of clients, balance sheet) the worst / more expensive services offered to clients. Perhaps it is customs and herd customers that prefer only trio SLSP, VUB and Tatrabanka. Calculate how many ti
  11. Cheaper cars
    vagon State-owned railway company buys 10 air-conditioned coaches for nearly 18 million euros. Calculate how many euros is the equivalent of one seat in the wagon with a capacity of 83 people. How many of used cars at the price 2700 Euros can be buy instead o
  12. Class
    absenciaSms In 7.C clss are 10 girls and 20 boys. Yesterday was missing 20% of girls and 50% boys. What percentage of students missing?
  13. VAT
    tax VAT is a tax which the state artificially betrays goods and services for final consumption. VAT in Slovakia is 20%. Calculate how much percent pay less tax residents of Liechtenstein, when VAT is only 8%.
  14. Parcel service
    posta Parcel from U.S. to Slovakia costs 5.3 €. Parcel from Slovakia to the U.S. costs 49 €. Calculate how many times is Slovak Post more expensive than the U.S. parcel service.
  15. Percentages
    money_14 What is 1/3 of $821.43?
  16. Seeds 2
    seed How many seeds germinated from 1000 pcs, when 23% no emergence?
  17. Washing machine
    washing_masine The price of washing machine was decreased by 21% and then by 55 € due small sales. After two price decreases cost € 343. How much was originally cost?