Shirt

Mrs. Vítková bought each of his three children the same shirt paid CZK 1,000. Saleswoman she returned 568,60 CZK. What was the price of one shirt?

Result

x =  143.8 kc

Solution:

Solution in text x =







Leave us a comment of example and its solution (i.e. if it is still somewhat unclear...):

Showing 0 comments:
1st comment
Be the first to comment!
avatar




To solve this example are needed these knowledge from mathematics:

Next similar examples:

  1. School
    trieda 27 students of 6.D class is going to a trip. They pay 9 € each. The teacher got 153 €. How many children have not paid?
  2. Customer
    money_20 A customer purchase three (3) writing pads from a store. She receive k9.70 change from a k10.00 note . How much was it's writing pad cost?
  3. VAT
    leganza In the country XYZ car Daewoo Leganza costs 3748 Euros including VAT; 3335.72 Eur without VAT. a) Determine the rate of VAT. b) How much is Euro VAT paid on the purchase? c) How many % of the total price of the goods is VAT? VAT = value added tax.
  4. Soccer team
    pancake Hilahs soccer team is trying to raise $2414 to travel to a tournament in Florida, so they decided to host a pancake for the breakfast. How many people need to attend their breakfast in order to raise $2414, if profit per one pancake is $1.5?
  5. Bulbs
    bulbs In the box are 6 bulbs with power 75 W, 14 bulbs with power 40 W and 15 with 60 W. Calculate probability that a randomly selected bulb is:
  6. 100 %
    elephant How much is 100%, if 17 % is 1169?
  7. Human buying irrationality
    athlonxp I longer watch processors for Socket A on ebay, Athlon XP 1.86GHz with a PR rating of 2500+ costs $7 and Athlon XP 2.16Ghz with a PR rating of 3000+ currently cost $16. Calculate: About what percentage of the Athlon XP 2.16Ghz is powerful than Athlon X
  8. Soda
    soda_water A pack of 12 sodas cost 5.04. What is the unit rate in dollars per soda?
  9. Slovakia banks
    ecb It is unwritten rule that the larger bank in Slovakia (number of clients, balance sheet) the worst / more expensive services offered to clients. Perhaps it is customs and herd customers that prefer only trio SLSP, VUB and Tatrabanka. Calculate how many ti
  10. Cat
    kocur One-fifth of the monthly pocket money contributes Maros for food for his cat, half of the rest postpone for a new smartphone. The remaining € 8 spend. How much pocket money gets Maros a month?
  11. VAT
    tax VAT is a tax which the state artificially betrays goods and services for final consumption. VAT in Slovakia is 20%. Calculate how much percent pay less tax residents of Liechtenstein, when VAT is only 8%.
  12. Sale
    usd A camera has a listed price of $751.98 before tax. If the sales tax rate is 9.25%, find the total cost of the camera with sales tax included.
  13. Tractors
    zetor Uncle is going buy tractor Zetor super 50. The first costs 81000 Eur, the second costs 98000 Eur. How much pay uncle for both tractors?
  14. Parcel service
    posta Parcel from U.S. to Slovakia costs 5.3 €. Parcel from Slovakia to the U.S. costs 49 €. Calculate how many times is Slovak Post more expensive than the U.S. parcel service.
  15. Percentages
    money_14 What is 1/3 of $821.43?
  16. Washing machine
    washing_masine The price of washing machine was decreased by 21% and then by 55 € due small sales. After two price decreases cost € 343. How much was originally cost?
  17. Bicycle
    cestny_bicyk The bicycle pedal gear has 36 teeth, the rear gear wheel has 10 teeth. How many times turns rear wheel, when pedal wheel turns 120x?