Division + multiplication - examples

  1. Chocolate
    cokolada Charlie bought 7 same chocolates for 14 Eur. How many euros he pay for 27 chocolates?
  2. Cyclist
    cyclist_2 A cyclist passes 88 km in 4 hours. How many kilometers he pass in 8 hours?
  3. Root
    root_quadrat The root of the equation ? is: ?
  4. Chickens
    chickens 4 chickens give 4 eggs in 4 days. How many eggs can give 8 chickens for 8 days?
  5. Above 100%
    dummy What is 155% of 210?
  6. School trip
    school_trip School trip cost 340.8 USD for one class (24 students). How much would cost a trip for two classes? (both classes together have 44 students)
  7. Promile
    promile Calculate the 2.9 ‰ of 629.
  8. Blood
    krv In human body the blood is about 7.7% body weight. How many kilograms of blood is in the human body with weight 96 kg?
  9. Medicament
    tablets Same type of medicament produces a number of manufacturers in a variety of packages with different content of active substance. Pack 1: includes 60 pills of 1200 mg of active substance per pack cost 18 Eur. Pack 2: includes 30 pills of 1000 mg of active s
  10. Logic
    blue-barrel A man drinks a barrel of water for 31 days, woman for 58 days, for how many days they drink barrel together?
  11. Milimeters
    meter How many millimeters is 1/100 meters?
  12. Cats
    cats Two cats caught two mice in two days. How many mouses will catch 6 cats for 6 days?
  13. Camp
    skauti In the camp are children. 1/4 went on a trip, 1/2 went to bathe and 99 children remained in the room. How many children are in camp?
  14. LCM
    calc_icon What is the least common multiple of 28, 42, 22?
  15. Time
    time Write time in minutes rounded to one decimal place: 1 h 42 m 22 s.
  16. Theater
    SND The theater has in each row with 11 seats. Ticket to the first 8 rows is for 198 KČ. In next rows is for 84 KČ. The theater was completely sold out. Revenue was 34980 KČ. How many rows are in the theater?
  17. Discount
    pulover Ladies sweater was twice discounted. First by 17%, then by 17% of the new price. Its final price was 72 USD. Determine the original price of sweater.
  18. Grower
    fruit_1 Grower harvested 190 kg of apples. Pears harvested 10 times less. a) How many kg pears harvested? b) How many apples and pears harvested? c) How many kg harvested pears less than apples?
  19. Bonus
    moeny Gross wage was 1113 USD including 16% bonus. How many USD were bonuses?
  20. Chocolates
    Chocolate In the market have 3 kinds of chocolates. How many ways can we buy 13 chocolates?

Do you have interesting mathematical example that you can't solve it? Enter it and we can try to solve it.



To this e-mail address we will reply solution; solved examples are also published here. Please enter e-mail correctly and check whether you don't have a full mailbox.