Money + multiplication - math problems

Number of problems found: 105

  • Adult
    Adult tickets in a puppet show sells at P125.05 and children at P99.35. If 25 parents and 70 children watched that show, how much did the show earn?
  • Peter 4
    Peter has salary 45,55 pesos per hour in a regular day and 2,5 times of regular rate over time. He worked 8 hours per regulars day and 4 hours of overtime. Find total amount of pay receive.
  • Alica
    Alica went to the market and bought 2 sacks of 50-kilograms of rice that costs P2,200.50 per sack. She wants to sell it in her grocery store at P48.50 per kilo. How much is her profit.
  • The sales 2
    The sales tax in your city is 8.8 percent, and an item costs 55 USD before tax. How much tax would you pay on that item?
  • Keira
    Keira worked 31 one half hours last week. She earned $15.40 per hour of work. How much money did Keira earn last week?
  • Nora works
    Nora works 6.25 hours a day. If her hourly rate is 70.60 pesos, how much is she paid a day?
  • 1700 plans
    1700 plans to budget, 2/5 for rent and 1/6 electricity. What on these two items together?
  • Pigs 3
    Julie fed 10 pigs a week and got paid Php 10.50 for each pig. How much money does she make in one week?
  • A clerk
    A clerk is paid 45.25 pesos per hour for 40 hours a week. 1.50 times rate for overtime and double the rate for a holiday. How much does the clerk get if he works overtime for 5 hours and 2 hours on holiday?
  • Mother 8
    Mother bought 2 kg of beef at P240 per kilo and 2 kg of chicken legs at P140 per kilo. She gave the meat vendor a P1000 bill. How much change did she get?
  • Gas price
    If a cm3 of gas costs rm 1.50, how many cents would a liter of gas cost? 1 rm = 1 Malaysian Ringgit = 100 Malaysian Ringgit cents = equals 0.21 Euro in 2021/Q3
  • The library
    There are 65 boxes of books. Each box contains 100 books. If each book costs 19.75 how much is the total cost of all the books?
  • The space museum
    The science club is going to the space museum. The club consists of 27 students. If admission costs $6.50 for children ages 4–11 and $8.50 for children ages 12–17, how much will it cost for the entire science club's admission to the museum? Science Club S
  • Three animals
    Ramrao bought a cow, a buffalo and an ox for a total of rs 85,000. if the ratio of price of cow, buffalo and ox is 4: 8: 5, then what is the price of ox?
  • Clothes 4
    If the cost of 16.5 metres of cloth is ₹2,062.50 then find the cost of 24.75 metres of clothes
  • Nails
    If a keg of nails costs $129.45 and 6/7 of the keg is used, what is the value of the remaining nails?
  • Markup
    A store pays $370 for a bicycle.  The percent of markup is 19%.  What is the selling price of the bike?
  • The cost 2
    The cost of 5 apples is $3.45, and 5 oranges are $1.23. If Rachel buys one apple and one orange, then how much must she pay?
  • A sale
    A carton of milk is half price during a sale. The carton milk cost $2.30  during the sale what is the usual price of the carton of milk?
  • Groceries
    Arturo buys two cans of tomato soup that cost $0.52 each and 12 cans of chicken noodle soup that cost $0.51 each. How much is the total cost of these groceries?

Do you have an exciting math question or word problem that you can't solve? Ask a question or post a math problem, and we can try to solve it.



We will send a solution to your e-mail address. Solved examples are also published here. Please enter the e-mail correctly and check whether you don't have a full mailbox.



Money - math problems. Multiplication Problems.