Fruit salad

The fruit salad is prepared from oranges and bananas. One kilogram of oranges costs 30 CZK and one kilogram of bananas costs 18 CZK. How many kilograms of bananas need to be added to half a kilogram of oranges to produce a fruit salad worth CZK 21 per 1 kg?

Result

x =  1.5 kg

Solution:


18x + 30*0.5 = 21*(x+0.5)

3x = 4.5

x = 32 = 1.5

Calculated by our simple equation calculator.



Our examples were largely sent or created by pupils and students themselves. Therefore, we would be pleased if you could send us any errors you found, spelling mistakes, or rephasing the example. Thank you!





Leave us a comment of this math problem and its solution (i.e. if it is still somewhat unclear...):

Showing 0 comments:
1st comment
Be the first to comment!
avatar




Following knowledge from mathematics are needed to solve this word math problem:

Do you have a linear equation or system of equations and looking for its solution? Or do you have quadratic equation?

Next similar math problems:

  1. Tea mixture
    tea_1 Of the two sort of tea at a price of 180 CZK/kg and 240 CZK/kg we make a mixture 12 kg that should be prepared at a price of 200 CZK / kg. How many kilos of each sort of tea will we need to be mixed?
  2. Acid evaporation
    roztoky_12 How many kilograms of water do we have to evaporate from 100 kg of 32% acid to make it 80% concentration?
  3. Four friends
    money_10 Four friends shared the money. Vasek got 1/4 of the total amount. Tonda received 1/3 of the rest of the money, Joe got a half from the second residue and Jirka left 80. How much money get together?
  4. Distilled water
    water2_1 Sea water contains 5% salt. How many distilled water should be pour to 40 kg of sea water so that the salt content is 2%. How many kilograms of 2% of sea water we get?
  5. Mixing
    FMCG If we mix 5 kg of goods of one kind and 3 kg second one, resulting mixture cost 16.50 EUR/kg. If these quantities are mixed in reverse - first three kilograms and 5 kilograms second cost of mixture is 18.50 EUR/kg. What is the price of one kg of goods of.
  6. Candies
    zele-bonbony_1 The price for 1 kg of more expensive candies is 125 CZK. The price for 1 kg of cheaper candy is 100 CZK. We mix two different mixtures of candy. A) The first mixture contains 2 kg more expensive and 0.5 kg cheaper candy. Calculate the price for 1 kg of t
  7. Candy
    bonbons_5 The price for 1kg of more expensive candy is 125 CZK. The price for 1kg of cheaper candy is 100 CZK. We make two different blends of candy. And now. The second blend contains 2kg of more expensive candy and several kg of cheaper candy. The price per 1 kg o
  8. Acid solution
    h2so4 By adding 250 grams of a 96% solution of sulfuric acid to its 3% solution its initial concentration was changed to 25%. How many grams of 3% of the acid were used for dilution?
  9. Banknotes
    penize_49 Eva deposit 7800 USD in 50 banknotes in the bank. They had value 100 USD and 200 USD. How many were they?
  10. Three granaries
    vaha_3 Three granaries hold 7,800 metric cent (q) of grain. In the first, 70 tonnes of grain was more than the second and in the third it was 120 tonnes less than in the second. How many grain were in each granary?
  11. Bakery and flour
    silo_1 The bakery tray for flour was filled to 3/4 volume. After removing 875 kg of flour, it was filled to only 2/5 of the volume. How many tons of flour is in the full tray?
  12. Fifth of the number
    numbs_5 The fifth of the number is by 24 less than that number. What is the number?
  13. Sugars
    vaha2 In what ratio must two sorts of sugar, costing #390 and #315 per kg respectively, be mixed in order to produce a mixture worth #369 per kg?
  14. Copper sulphate
    CuSO4crystal How much g of water do we have to add to 240 g of an 84% CuSO4 solution to produce a 60% solution? (Express the mass of crystalline CuSO4 in the original solution and in the resulting solution and compare them. )
  15. Water wessel
    karafa The vessel containing water has a weight 19 kg. After pouring half the water its weigth 11 kg. What is the weight of the empty vessel?
  16. On the 4
    water_12 On the way to playing disc golf with his two boys, Mr. Smith purchases 3 muffins and 2 bottles of water, totaling $9.75. The following week he only has Asher with him, so he purchases 2 muffins and 1 bottle of water totalling $6.00. What is the cost of on
  17. 12 apples
    apples_11 12 apples and 2 loaves of bread cost 5.76 and 6 apples and 3 loaves of bread cost 7.68. How much is a loaf of bread?