Pencils
Emil has 23 pencils in a pencil case, 18 broken. Emily has nine trims, two breaks, and four trims and goes to school. When he returned from school, he broke five pencils. How many pencils have you trimmed at school?
Correct answer:
You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
Related math problems and questions:
- Pencils
You have 36 pencil crayons. How many pencil crayons make 1/2 of the total? - Notebooks 7347
A notebook costs euros, a pencil c euros, and a ruler costs as much as a notebook and a pencil together. How much do you pay for three notebooks, seven pencils, and two rulers? - 2 pens
Two pens and 3 pencils cost Rs. 26, 3 pens and 5 pencils cost Rs. 40. What is the cost of one pen and one pencil? - Fifty-crown 2627
A notebook costs CZK m, and a pencil costs the same. The ruler costs CZK n. The brush costs CZK 6. Jirka bought 3 notebooks, 2 pencils, a ruler, and a brush. He paid with a fifty-crown note. How much did he get back?
- According 81648
According to the table, calculate how many meters Jakub walked on Monday when he went from home to school, from there to swimming practice, and then returned home. ; School; Swimming pool House ; 800m ; 2km School; 800 m ; 2km 300m Swimming pool ; 2 km; 2 - Chocholate
The table of chocolate is divided into squares on its surface. Lengthwise has 15 squares and widthwise 19 squares. We must chocolate broke into individual squares. How many times have we broken it to get only individual squares? It is not permitted to bre - Bamboo
At a certain height, the wind broke the bamboo high 32 feet, so the bamboo top reached the ground at a distance of 16 feet from the trunk. At what height from the ground was the bamboo broken?