Bath salts

Bath salt A weighs 900 grams and costs 36,40 CZK. Bath Salts B weighs 1000 grams, but costs 85 CZK. How much is a bath salt A cheaper than B one?

Correct result:

p =  52.4 %

Solution:

p=100 (1(36.4 1000/900)/85)=52.4%



We would be pleased if you find an error in the word problem, spelling mistakes, or inaccuracies and send it to us. Thank you!






Showing 0 comments:
avatar




Tips to related online calculators
Our percentage calculator will help you quickly calculate various typical tasks with percentages.

You need to know the following knowledge to solve this word math problem:

Next similar math problems:

  • Engineer Kažimír
    demagog_smer_1 The difference between politicians-demagogues and reasonable person with at least primary education beautifully illustrated by the TV show example. "Engineer" Kažimír says that during their tenure there was a large decline in the price of natural gas, pri
  • Purchase
    cart Mother bought 5 boxes of milk and 7 kg of potatoes and paid a total CZK 147. Aunt bought 7 boxes of milk and 3 kg of potatoes and paid 131 CZK. What is the price of one carton of milk and 1 kg of potatoes? How CZK together would have saved if bought at th
  • Sales vs profit
    Acer+vs+Apple Apple sells 22 percent less computes than the Acer but the profit from their sales is 2.2 times higher than Acer. How many times are Apple computer more expensive than Acer?
  • Apples
    jablka_17 School kitchen bought 36kg apples for 12 kc/kg. How many kilograms of apples 1/4 cheaper can they buy for the same money?
  • Fresh juice
    flasa The seller offers fresh-squeezed juice, which the customer either pours into his own containers or sells it in liter plastic bottles, which the customer buys from him. A liter of juice costs 40 CZK more than a bottle. There is no charge for turning the ju
  • Calcium and citality
    milk_products The daily dose of calcium obtained using 0.75 liters of milk and 60 grams of cheese. A/ At the morning I drank half a liter of milk. How much cheese I must eatto eat a daily dose of calcium? b / I ate 50 grams of cheese, how much milk I must drink? c / Ho
  • Helmet
    Clock0400_7 Nowadays cycling better results could be obtained not only due to rider physical preparation but also thanks to using updated technologies. One of the essential parts of the rider´s equipment is his or her helmet. While most bikers wear a helmet mainly to
  • Blood
    krv In human body the blood is about 7.3% body weight. How many kilograms of blood is in the human body with weight 109 kg?
  • Kilo candy
    bonbons_11 One kilogram of chocolate candy cost 10 euros. Kate buys 250 grams and had the 8 pack of candy. How much does cost one bonbon?
  • Washing powder
    vahy2 A 10-kilogram pack of washing powder is M euros more expensive than a 5-kilogram pack of the same powder. A 5-kilogram package costs P euros. Five kilos of packaging is not worth it, because it is more expensive than half the price of 10 kilos. How much i
  • Siblings
    tri-sourozenci Three siblings had saved up a total of 1,274 CZK. Peter had saved up to 15% more than Jirka and Hanka 10% less than Peter. How much money they saved each one of them?
  • Baker
    pekar The baker makes from 10 kg of flour 12 kg dough. How much flour he need to make a 100 kg dough?
  • Server
    p_pro Calculate how many average minutes a year is a webserver is unavailable, the availability is 99.99%.
  • Bonus
    moeny Gross wage was 1323 USD including 25% bonus. How many USD were bonuses?
  • Saving
    cars Allen save € 2860 to buy a car. Yet it lacks save 55% of the car price. How much is the car?
  • Sisters
    cycle Sisters Zuzka Lenka and Vierka has save for a new bike. Zuzka save € 90, Lenka save € 90 and Vierka save € 82. Missing 30% gave them their mother. What is the price of the bike?
  • Tea blend
    teas Tea blends are maked from two kinds of tea. In standard tea mixture are two teas in the ratio 1:3 and 40 g costs 42 CZK. In the premium tea mixture are weighing two teas in the ratio 1:1 and 50 grams costs 60 CZK. How much cost 10 grams of more expensive