Sweets

3 chocolate and 7 cakes cost 85, - CZK. 2 chocolates and 6 cakes cost 86, - CZK. How much is 5 chocolates and 9 cakes?

I wonder how to get the result, but only by logic without the use of a system of equations

Correct answer:

x =  123

Step-by-step explanation:


3a + 7b = 85
6a + 2b = 86
5a + 9b = x

3•a + 7•b = 85
6•a + 2•b = 86
5•a + 9•b = x

3a+7b = 85
6a+2b = 86
5a+9b-x = 0

a = 12
b = 7
x = 123

Our linear equations calculator calculates it.



We will be pleased if You send us any improvements to this math problem. Thank you!






avatar




Tips to related online calculators
Do you have a system of equations and looking for calculator system of linear equations?

You need to know the following knowledge to solve this word math problem:

Related math problems and questions:

  • Candies
    oriesky In the confectionery, the price for 1 kg of pistachio candies cost CZK 360, and the price for 1 kg of hazelnut candies was CZK 280. Mixing these two types of sweets created a box of chocolates. How many grams of pistachios and how many grams of hazelnut c
  • Family party
    mini-torticky Anna has 5 €, Anezka has 4,60 € and for all the money they want to buy desserts for a family party. They decide between cakes and pinwheel: The pinwheel is € 0.40 more expensive than the cake, and the cakes can be bought for all the money by a third more
  • Forth and back
    forth_and_back Car drive from point A to point B at speed 78 km/h and back at 82 km/h. If went there and back at speed 81 km/h journey would take five minutes less. What is the distance between points A and B?
  • Euler problem
    euler Someone buys a 180 tolars towels. If it was for the same money of 3 more towels, it would be 3 tolars cheaper each. How many were towels?
  • Three workers
    3workers The company rewarded three workers CZK 9200, and the money was divided by the work they have done. The first worker to get twice than the second, the second three times more than the third. How much money did each worker receive?
  • Ľé sweets
    bonbons There are 20 sweets in the bag. Some are chocolate, other coconuts, and the remaining marzipan. Chocolate is 4 times more than coconut. Marzipan's less than chocolate. How much is in a bag of coconut sweets?
  • Chocolate
    percent Chocolate, which originally cost 1.5 euros, was increased by 40%. How many euros did it cost?
  • Chickens and rabbits
    pipky In the yard were chickens and rabbits. Together they had 18 heads and 56 legs. How many chickens and how many rabbits were in the yard?
  • Division
    bonbons Three siblings Helena, Oliver and George split the bag with candies on merit in the ratio 6:1:4. How many candies should each get if in bag were 88?
  • Eva
    susienky When Eva buys 8 packages of cookies, 4 CZK left her. If she wanted to buy 10 packages, she would have to borrow 20 CZK. How much money has Eva in her wallet?
  • Duo mix
    chicken In one kilogram of meat of two colors is 650 g of pork, the rest is chicken. One kilogram of pork is 40 CZK more expensive than a kilogram of chicken. How many CZK cost one kilogram of chicken meat so that the price of one kilogram of meat of two colors i
  • Ski lessons
    skiing On the ski course leaves 80 pupils. They live in triple and quadruple rooms. Count if rooms is the 23. How many are triple and quadruple rooms?
  • Bonbons 2
    bonbons Kilo sweets will cost 260 CZK. The first type has a price per 320 kg, the second type 240 CZK per kg. How many kilos of both kinds of sweets need to prepare a 35 kg mixture ?
  • Two trains meet
    train From A started at 7:15 express train at speed 85 km/h to B. From B started passenger train at 8:30 in the direction to A and at speed 55 km/h. The distance A and B are 386 1/4 km. At what time and at what distance from B the two trains meet?
  • Coins
    mince On coins found was stated that from the year 87 BC. It is right?
  • Candies
    bonbons There are two types of candies in the store at 20 CZK/kg and 80 CZK/kg. How much will be cost a mix if we mix 22kg cheaper and 4kg more expensive candies?
  • Tea blend
    teas Tea blends are maked from two kinds of tea. In standard tea mixture are two teas in the ratio 1:3 and 40 g costs 42 CZK. In the premium tea mixture are weighing two teas in the ratio 1:1 and 50 grams costs 60 CZK. How much cost 10 grams of more expensive