Pins

Sarah bought 9 pins, Eva bought 4 pins and saved 2 euros. How many pins buy Dana, when she have 3 euro?

Result

x =  7

Solution:

Solution in text x =







Leave us a comment of this math problem and its solution (i.e. if it is still somewhat unclear...):

Showing 0 comments:
1st comment
Be the first to comment!
avatar




To solve this verbal math problem are needed these knowledge from mathematics:

Next similar math problems:

  1. April (month)
    coins_2 April has 30 days. Roman saves his money in the box for the whole month. Every third day you saves 10 cents. How many cents did Roman saved during the whole month when start saving on April 1?
  2. Cheaper cars
    vagon State-owned railway company buys 10 air-conditioned coaches for nearly 18 million euros. Calculate how many euros is the equivalent of one seat in the wagon with a capacity of 83 people. How many of used cars at the price 2700 Euros can be buy instead o
  3. Products
    vyroba05_1 15 products are 48 € more expensive than 12 products. How many euros will it cost five same products?
  4. Foot in bus
    havo It was 102 people on the bus. 28 girls had two dogs. A 11 girls had one dog. At the next stop seceded 5 dogs (even with their owners). They got two boys together with three dogs. The bus drove one driver. How many foot were in bus?
  5. The result
    dice_2 How many times I decrease the number 1632 to get the result 24?
  6. Math classification
    prezident In 3A class are 27 students. One-third got a B in math and the rest got A. How many students received a B in math?
  7. Doctors
    cvach1 In the city operates 171 doctors. The city has 128934 citizens. How many citizens are per one doctor?
  8. Trains
    locomotive Daily passes the same track section 8 pairs of trains with average 2400 passagers. How many people average travel in one train?
  9. Soccer team
    pancake Hilahs soccer team is trying to raise $2414 to travel to a tournament in Florida, so they decided to host a pancake for the breakfast. How many people need to attend their breakfast in order to raise $2414, if profit per one pancake is $1.5?
  10. Doses
    medicine_spoon_628830 A child is to receive a dose of 0.5 teaspoon of cough medicine every 12 hours. if the bottle contains 60 doses, how many days will the medicine last?
  11. Cages
    guineapig Honza had three cages (black, silver, gold) and three animals (guinea pig, rat and puppy). There was one animal in each cage. The golden cage stood to the left of the black cage. The silver cage stood on the right of the guinea pig cage. The rat was in the
  12. Addition of Roman numbers
    roman Added together and write as decimal number: LXVII + MLXIV
  13. One frame
    room_1 5 picture frames cost € 12 more than three frames. How much cost one frame?
  14. Wire cut
    Cut-Wire A wire of length 7 m was cut into equal lengths using 4 cuts. How long is each piece?
  15. Chewing gums
    zubna-pasta_1 For 3 chewing gums, you will pay 20 CZK less than 7 chewing gums. How much is 1 chewing gum and how much does a 5pcs package cost?
  16. Soda
    soda_water A pack of 12 sodas cost 5.04. What is the unit rate in dollars per soda?
  17. Customer
    money_20 A customer purchase three (3) writing pads from a store. She receive k9.70 change from a k10.00 note . How much was it's writing pad cost?