Gasoline consumption Skoda MB

Consumption of cars for 100 km is 6.6 liters of gasoline 1 liter of gasoline costs € 1.274. How many euro grandfather spent when the car travelled 321 km.

Correct result:

x =  26.991 Eur

Solution:

x=321/100 6.6 1.274=26.991 Eur



We would be pleased if you find an error in the word problem, spelling mistakes, or inaccuracies and send it to us. Thank you!






Showing 0 comments:
avatar




Tips to related online calculators
Do you want to convert length units?

You need to know the following knowledge to solve this word math problem:

Next similar math problems:

  • Car range
    skoda_limousine Kia has an average gasoline consumption of 7.1 liters per 100 kilometers. What is the range of the car for 95 euros if fuel costs 1.6 EUR / liter, if the tank has a volume of 72 liters?
  • Comsumption
    car_4 On route 150 km long car consumed 13 liters of gasoline. How much gasoline consumed for driving 300 km?
  • Gasoline
    fuel_3 For nearly full tank of 40 liters of gasoline chauffeur paid 54 euros. How many euros it will cost to go 250 km long if the car has an average fuel consumption 7 liters per 100 kilometers?
  • Car consumption
    motor The car has consumption 4 l/100 km. How much money will it cost ride 4 km in long if diesel price is 1.53 USD/l?
  • Car range
    Lupo_3L_TDI.JPG Calculate the maximum range of car, if you can spend 10 euros, price of diesel is 1.55 Eur/l and car consumption is 3 l/100 km.
  • Used cars
    renault Peter plans to buy a used car: the first car Renault Espace 2.0 dCi 16V Dynamique 2006, costs 2000 euros. It is 14 years old and has a combined diesel consumption of 8 liters. / 100 km. Diesel costs 1.1 euros/liter. How much will the car cost him to opera
  • Fuel consumption
    1car Škoda car has an average diesel consumption of 5.9 liters per 100 kilometers. What is the car range for a full tank of volume 70 liters?
  • Gas, lpg and diesel
    lpg Calculate how much it costs to drive 35000 km by car: a) a car with a consumption of 8l/100 km of LPG for 60 cents b) 7l/100 km of petrol for 1.33 euros c) 6 l/100 km of diesel for 1.2 euros. Calculate what is cheaper.
  • Long drive
    fuel Calculate how much it costs to drive 150,000 km with an average consumption of 7 liters per 100 km and a fuel price of 1.2 € / l.
  • Natural gas in kWh
    plynomer Gas consumption for 2017 was 11,301 kWh I paid 532 € How much 1 m3?
  • Gasoline price
    fuel_pump2_1 At 34.4 cents per liter, how much will 42 liters of gasoline cost?
  • Pump
    pumps_9 680 liters of water were pumped in 8 minutes. How many liters was spent in 56 minutes?
  • Computer revolution
    Intel386 When we started playing with computers, the first processor, which I remember was the Intel 8080 from 1974, with the performance of 0.5 MIPS. Calculate how much percent a year rose CPU performance when Intel 486DX from 1992 has 54 MIPS. What wou
  • Car consumption
    odometer The car has passed 988 kilometers and consumed 66 liters of petrol. What is the consumption per 100 kilometers?
  • Liquid soap
    soap_liquid Three-member family enough liter of liquid soap for 20 days. After how many days the amount consumed when at the holidays come to us two cousins.
  • Carpet
    koberec How many crowns CZK do we pay for a carpet for a bedroom, when 1m of square carpet costs 350 CZK and the bedroom has dimensions of 4m and 6m? How many crowns do we pay for a strip around the carpet, when 1m of the strip costs 15 CZK?
  • Milk bill
    milk_3 Mrs Tara buys 2 liters of milk daily. If 1 liter of milk cost $0.27. What will be her milk bill for 30 days.