Average weight

Mom bought 6 apples with an average weight of 130 g - If she took 1 apple out of the bag, the average weight of the remaining apples changed to 140 g. What was the weight of the removed apple?

Correct answer:

x =  80 g

Step-by-step explanation:

6 130=x+5 140  x=80 g



We will be pleased if You send us any improvements to this math problem. Thank you!






avatar




Tips to related online calculators
Looking for help with calculating arithmetic mean?
Looking for a statistical calculator?
Do you have a linear equation or system of equations and looking for its solution? Or do you have a quadratic equation?

You need to know the following knowledge to solve this word math problem:


 
We encourage you to watch this tutorial video on this math problem: video1

Related math problems and questions:

  • Ten apples
    average The average weight of ten apples is 200 g. How does the average weight of apples change if we eat one apple weighing 153 g?
  • The raw
    statistics The raw data presented here are the scores (out of 100 marks) of a market survey regarding the acceptability of new product launched by a company for random sample of 50 respondents: 40 45 41 45 45 30 30 8 48 25 26 9 23 24 26 29 8 40 41 42 39 35 18 25 35
  • Apple variete
    jablka This year, my uncle harvested 350 kg of apples, including 105 kilograms of Ontario, and the rest is Jonathan. Determine what percentage of the Jonathan apples.
  • Apples
    jablka School kitchen bought 36kg apples for 12 kc/kg. How many kilograms of apples 1/4 cheaper can they buy for the same money?
  • Bags
    kufor The first bag has a weight of 18 kg, the second bag is a one-third lighter than the first and the third bag has three times less the weight of all three bags together. Determine their weights.
  • Beds
    stan At the summer camp, there are 41 chalets. Some rooms are 3-beds, some 4-beds. How many campers from 140 are living in 3-bed?
  • Chickens and rabbits
    pipky In the yard were chickens and rabbits. Together they had 18 heads and 56 legs. How many chickens and how many rabbits were in the yard?
  • Apples 14
    jablka Maya bought 18 apples. She used 50% of the apples to make apple pies and 1/3 of the apples was mixed with other fruits to make salad. How many apples were left?
  • Company car
    fuel Ms. Vaňková has a company car equipped with a multifunction indicator, on which she can monitor the average petrol consumption during individual rides. During the first ride, mostly in city traffic, it traveled 20.5 km, with an average consumption of 7.8L
  • Purchase
    cart Mother bought 5 boxes of milk and 7 kg of potatoes and paid a total CZK 147. Aunt bought 7 boxes of milk and 3 kg of potatoes and paid 131 CZK. What is the price of one carton of milk and 1 kg of potatoes? How CZK together would have saved if bought at th
  • Drying apples
    apples By drying, apples lose 85% of their weight. How many kgs of dried apples do we get from 820 kilograms of fresh?
  • Bricklayers
    murar Seven bricklayers will build the house in 630 days. How many bricklayers do we need to take after 150 days to complete the building for (additional) 336 days?
  • Mixture of nuts
    vahy2 The mixture of nuts should be prepared from almonds, peanuts and cashew nuts ratio 1: 2: 3 (respectively). The price of almonds is 150 CZK/kg, the price of peanuts is 140 CZK/kg and the price of cashew nuts is 180 CZK/kg. The price of the mixture is deter
  • Two numbers
    maxwells-equation We have two numbers. Their sum is 140. One-fifth of the first number is equal to half the second number. Determine those unknown numbers.
  • Average age
    candles The company of five people has an average age of 46 years. The average age of the first four is 43 years. How many years has the fifth member of this company?
  • Half life
    Bi Determine the half life of bismuth, when bismuth weight from the original weight of 32 g was only 2 grams in 242 minutes.
  • Apples investment
    jablka The merchant bought a certain amount of apples and paid 1 denarius for every 7 apples. The next day he sold all the apples for 1 denarius for 5 pieces and earned 12 denarii. How many apples did he originally buy and how many did he have to invest in this