Faye had

Faye had a piece of ribbon. After using 3/8 meter for her headband, she had 1/4 meter left. How many meters of ribbon did she have at first?

Correct answer:

x =  0.625 m

Step-by-step explanation:




Did you find an error or inaccuracy? Feel free to write us. Thank you!






avatar




Tips to related online calculators
Need help to calculate sum, simplify or multiply fractions? Try our fraction calculator.
Do you want to convert length units?

You need to know the following knowledge to solve this word math problem:

Related math problems and questions:

  • Honey
    bees Ila collected the honey from 3 of her beehives. From the first hive, she collected 2/3 gallons of honey. The last two hives yielded 1/4 gallon each. After using some of the honey she collected for baking, Lila found that she only had 3/4 gallon of honey l
  • Karina
    textiles Karina has 5 4/7 meters of cloth. She needs 3 1/6 meters of it in making a curtain for her window. How many meters of cloth were left to her after making the curtain?
  • From a
    meter From a 1 meter ribbon, Ericka cut 2/4 meter for her hat and another 1/4 meter for her bag. How long was the remaining piece?
  • Honey 2
    bees The baker has 3/4 liter of honey and decided to bake a few honeycombs and biscuits from it. 1/6 liter of honey was needed for honeycombs and 1/4 liter for biscuits. How much honey did she have left after baking honeycombs and biscuits?
  • Savings
    savings Eva borrowed 1/3 of her savings to her brother, 1/2 of savings spent in the store and 7 euros left. How much did she save?
  • Cups of flour
    vahy2 Jade was baking cupcakes for her class. She has 4 5/4 cups of flour.  For one batch, she used 1 2/3 cups of flour.  On another batch, she used 7/9 of a cup of flour.  How much flour does Jade have left after making the two batches of cupcakes?
  • Free time
    clock-night-schr Anita had 2 1/4 hours of free time in the afternoon. She spent 2/3 of her free time playing sports and watched TV for 30 minutes. How much time did she have left to read the book? Express the result as fractions of hours and numbers in minutes.
  • The pet
    mrkva2 Ananya has a bunny. She bought 4 7/8 pounds of carrots. She fed her bunny 1 1/4 pounds of carrots the first week. She fed her bunny 5/6 pounds of carrots the second week. All together, how many pounds of carrots did she feed her bunny? 1. Draw a tape diag
  • Martin
    wood Martin is making a model of a Native American canoe. He has 5 1/2 feet of wood. He uses 2 3/4 feet for the hull and 1 1/4 feet for a paddle. How much wood does he have left? Martin has feet of wood left.
  • Curtain
    textiles Mrs. Lazo bought 9 1/8 m curtain cloth. She used 3 5/6 m to make a curtain for their bedroom. How many meters of cloth were not used?
  • Bathroom 4
    water Dolor puts 3 1/2 pails of water into a water container in the bathroom every day. Her daughter, Lei, uses 2 1/4 pails of water every day when taking a bath. If the water container had 5 5/8 pails of water at the start, how much water is left in it after 5
  • Money 6
    penize Lita had some money. She spent 1/2 of it on a hand bag and 1/3 of the remainder of the blouse. She had 260.00. How much money did she have at start?
  • Rita has
    meter Rita has 3/4 m of ifugao cloth. She used 2/3 m for placement. What part of ifugao cloth was left?
  • Running
    runners Joanne ran 8 1/2 Kyleigh 1 2/3 and John 6 3/4 miles in one day. How many miles did the girls run in 3 days?
  • Athletic race
    runners In a race, the second-place finisher crossed the finish line 1 1/3 minutes after the first-place finisher. The third-place finisher was 1 3/4 minutes behind the second-place finisher. The third-place finisher took 34 2/3 minutes. How long did the first-pl
  • Ingrid
    tv Ingrid watched television for 2 1/4 hours, and Devon watched for 3 2/3 hours. For how many hours did they watch television in total?
  • Birthday party
    influenza For her youngest son's birthday party, the mother bought 6 3/4 kg of hotdog and 5 1/3 dozens bread rolls. Hotdogs cost 160 per kilogram, and a dozen bread rolls cost 25. How much did she spend in all?