Chestnuts 4119
Two pupils handed in 161 kg of chestnuts in the hunting lodge. The first student handed in 9 kilograms more than the second student. How many kilos of chestnuts did each give?
Correct answer:

Tips for related online calculators
Do you have a linear equation or system of equations and are looking for its solution? Or do you have a quadratic equation?
You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
algebraUnits of physical quantitiesGrade of the word problem
Related math problems and questions:
- Collected 61474
Three students collected a total of 32 kg of paper. The second student collected three times more paper than the first student, and the third student collected 2 kg more than the first student. How many kilograms of paper did each of them collect?
- Even-handed 21293
In the eighth grade, the children gathered up 850 kg of paper. Class 8A collected 50 kilograms more than 8B. Class 8 C is even-handed in 200% of what class 8A is. How much paper did each class collect?
- Grapes harvesting
The foreman harvested grapes for three days, a total of 2,510 kg. On the second day, they peeled 480 kilograms less than the first day, the third day, and 25% more than the first day. How many kilograms of grapes did the part-timers pick the second day?
- Denarii 81214
Two men talk about how much money each has. The first says to the second: If you give me 12 denarii, we will both have the same. "Second branch: If you give me 12 denarii, I will have ten times more than you. How many denarii did each of them have?
- Collecting day
On collecting day at school, pupils of three classes took 1063 kg of paper. Class B collected half more than A-Class and class C 55 kg more than B. How many kilograms of paper were collected in each class?
- Three piles
We divide 100 kg of sugar into three piles. The first pile is small. If we add 2 kg of sugar to the second, it would have 25% more sugar than the first pile. If we add 3 kg of sugar to the third pile, it would have 20% more sugar than the second pile. How
- Candy
The price for 1kg of more expensive candy is 125 CZK. The price for 1kg of cheaper candy is 100 CZK. We make two different blends of candy. And now. The second blend contains 2 kilograms of more expensive candy and several kg of cheaper candy. The price p