The kitchen

The kitchen has the shape of a square with a side of 5 m.
We place linoleum on the floor, the price of which is 450 CZK per 1 m2.
The glue costs 750 CZK.
How much do we pay in total?

Correct answer:

x =  12000 Kc

Step-by-step explanation:

a=5 m c=450 Kc/m2 l=750 Kc  S=a2=52=25 m2  x=l+S c=750+25 450=12000 Kc



We will be pleased if You send us any improvements to this math problem. Thank you!



avatar




You need to know the following knowledge to solve this word math problem:


 
We encourage you to watch this tutorial video on this math problem: video1

Related math problems and questions:

  • Carpet
    koberec How many crowns CZK do we pay for a carpet for a bedroom, when 1m of square carpet costs 350 CZK and the bedroom has dimensions of 4m and 6m? How many crowns do we pay for a strip around the carpet, when 1m of the strip costs 15 CZK?
  • Concert
    freddie-mercury On a Concert were sold 150 tickets for CZK 360, 235 tickets for 240 CZK and 412 for 180 CZK. How much was the total revenues for tickets?
  • Carpet
    kusovy-koberec What is the price of square carpet side length 3.25 m if one meter square cost 230 CZK?
  • Mixture of nuts
    vahy2 The mixture of nuts should be prepared from almonds, peanuts and cashew nuts ratio 1: 2: 3 (respectively). The price of almonds is 150 CZK/kg, the price of peanuts is 140 CZK/kg and the price of cashew nuts is 180 CZK/kg. The price of the mixture is deter
  • Gardeners
    ceny Gardeners pay to city for the lease of one square meter of land CZK 3. How much to pay each year? a) for 2 hectares b) 2 are 150 m2
  • Ratios
    circle Divide: a) 250 CZK in the ratio 2:3 b) 1000 CZK in the ratio 4:7:9
  • Bathroom
    koupelna How many CZK we pay for lining the perimeter walls of the bathroom with rectangular shape with dimensions 3.5 m and 4 m, high 1.5 m if 1 square m tile cost 300 CZK?
  • Mr. John
    jabka Mr. John wants to buy winter apples Spartan. There are two ways to buy: 1) buy apples at the marketplace, where 1 kg costs 15 CZK. 2) Bring the car to the agricultural farm, where the apples are sold after 9 CZK per kilogram. However, he must pay CZK 150
  • Buing
    buying Brother got to buy 240 CZK and could buy for 1/8 what he wanted. Could he pay the rest of the purchase for 200 CZK?
  • Blueberries
    boruvky_1 Adéla sells blueberries for 50 CZK/1 l, Zdeněk sells 1 kg of blueberries for 75 CZK. Which of them sells irritants if 1 liter of blueberries weighs 650 g?
  • Mixture of coffee
    cofee They have to prepare a mixture of coffee in packing centres so that 1 kg costs 240 CZK. There are two types of coffee in stock at the price of 220 CZK per 1 kg and 300 CZK per 1 kg. How many kilograms of each species need to be mixed to prepare 50 kg of t
  • Bonbons
    bonbons_6 Create a mixture of 50 kg of candy on price 700Kč. Candies has prices: 820Kč, 660Kč and 580Kč. Use cross rule.
  • Parking
    bus_and_car 120 vehicles parking on the morning. Pasenger car is charged 20 CZK, 50 CZK per bus. The guard collected for parking 2640 CZK in total. How many cars and how many buses stood in the parking?
  • Coffee
    arabica_robusta Coffee merchant has coffee robusta and arabica species. 1 kg Robusta worth 450 CZK, Arabica 1 kg is 300 CZK more expensive. Calculate how many kilograms of Robusta and Arabica will need to produce 30 kg of the mixture so that the mixture cost is 490 CZK p
  • Church roof 2
    skleneny-kuzel The roof has the shape of a rotating cone shell with a base diameter of 6 m and a height of 2.5 m. How many monez (CZK) will cost the roof cover sheet if 1 m2 of metal sheet costs 152 CZK and if you need 15% extra for joints, overlays and waste?
  • Trees
    jablone Along the road were planted 250 trees of two types. Cherry for 60 CZK apiece and apple 50 CZK apiece. The entire plantation cost 12,800 CZK. How many was cherries and apples?
  • Cash back
    ceskamena After a trip 24 students have left more than 650 but less than 690 CZK (Kc). How much each student receives return when the amount is divisible by the number of pupils?