A shopkeeper 2

A shopkeeper charged E17 for 4 textbooks of the same kind. What is the cost of one textbook?

Correct answer:

x =  4.25 Eur

Step-by-step explanation:

a=17 eur n=4  x=a/n=17/4=4.25 Eur



Did you find an error or inaccuracy? Feel free to write us. Thank you!






avatar




You need to know the following knowledge to solve this word math problem:

Related math problems and questions:

  • Textbooks
    textbooks After the check of textbooks found that every 10-th textbook should be withdrawn. Together 58 textbooks were withdrawn. How many textbooks were in stock before withdrawn, and how many after withdrawn?
  • A shopkeeper
    cheese A shopkeeper cuts a wheel of cheese into 10 equal wedges. A customer buys one-fifth of the wheel. How many wedges does the customer buy? Use the number line to help find the solution.
  • Trip cost
    aircraft-02 In September, the trip cost CZK 12,000. How many crowns did the trip cost in June of the same year, when they have since reduced the price by a quarter and by another CZK 1,200?
  • Tennis balls
    tenis Can of tennis balls contains 3 balls per can and cost $7 how much will it cost for 36 tennis balls?
  • The fence 2
    plot A certain type of fencing sells for $9 a yard. How much will 10 2/3 yards of fencing cost?
  • School year
    zosity At the beginning of the school year, 396 notebooks and 252 textbooks are ready to be distributed in the classroom. All pupils receive the same number of notebooks and the same amount of textbooks. How many pupils are there in the class if you know that th
  • Car amortization
    carisma Assume that the car has a life 13 years and new cost 24000 euros. Calculate how much a month is amortized cost of the car over its lifetime. Amortization is the gradual reduction of assets (cars, buildings), mainly due to using or aging.
  • Soda
    soda_water A pack of 12 sodas cost 5.04. What is the unit rate in dollars per soda?
  • Cris had
    stolicky_skola_8 Cris had 15000 . He spent 1/3 of his money on a table and the remaining on 5 similar chairs that cost the same. How much did one chair cost?
  • Customer
    money A customer purchase three (3) writing pads from a store. She receive k9.70 change from a k10.00 note . How much was it's writing pad cost?
  • Cindy
    pizza Cindy bought four slices of pizza for Php 95.60. Whole pizza has 6 slices. How much does each slice cost?
  • Hens
    chicken 11 hens will eat spilled grain from 6AM to 16 PM. At 11 hour grandmother brought 4 hens from the neighbors. At what time was grain out?
  • Cost reduction
    penize Windbreaker cost after discounted SKK 1275, which were 3/4 of original price. How many SKK originally cost windbreaker? How many SKK was cost reduction?
  • Mixing
    FMCG If we mix 5 kg of goods of one kind and 3 kg second one, resulting mixture cost 16.50 EUR/kg. If these quantities are mixed in reverse - first three kilograms and 5 kilograms second cost of mixture is 18.50 EUR/kg. What is the price of one kg of goods of
  • Coffee
    coffe In-stock are three kinds of branded coffee prices: I. Kind. .. .. .205 Kc/kg II. Kind. .. .. .274 Kc/kg III. Kind. .. .. 168 Kc/kg Mixing these three species in the ratio 8:5:6 create a mixture. What will be the price of 100 grams of this mixture?
  • Motor oil
    olej 30 liters of oil cost 28.80 Euros. How much cost a liter?
  • The fish
    fish The fish vendor sells 1/7 kilos of bangus for 66.2 euro. If you will buy 9 2/8 kilos of bangus, how much will cost?