Candies

There are two types of candies in the store at 20 CZK/kg and 80 CZK/kg. How much will be cost a mix if we mix 22kg cheaper and 4kg more expensive candies?

Result

a =  760 Kc
x =  29.23 Kc/kg

Solution:




Our examples were largely sent or created by pupils and students themselves. Therefore, we would be pleased if you could send us any errors you found, spelling mistakes, or rephasing the example. Thank you!





Leave us a comment of this math problem and its solution (i.e. if it is still somewhat unclear...):

Showing 0 comments:
1st comment
Be the first to comment!
avatar




Tips to related online calculators
Looking for a statistical calculator?

Following knowledge from mathematics are needed to solve this word math problem:

Next similar math problems:

  1. Coffee shop
    coffee-beans To the coffee shop brought 2 types of coffee totally 50 kg. The first type was CZK 220 per kilogram, coffee second type 300 CZK per 1 kg. For all the coffee trader earned CZK 12,000. How many kilograms of coffee of first type and how many kilograms of cof
  2. Real estate 2
    penize_49 A real estate agent sold a lot for Php.550,000. If his agency pays at 10% commission, how much commission will he or she receive?
  3. Apples
    jablka_14 Zuzana bought 3 kg Jonathan apples. Then she noticed that Golden apples were 3 CZK a kilogram cheaper. So they bought 2 kg. For apples, she paid a total of CZK 109. How much did 1 kg Jonathan and how much Golden?
  4. 3 masons
    cnb_1 3 masons received 7,700 CZK. The second half received 1/2 more than the first and third twice more than the second mason. How much they each got crowns?
  5. Dollars
    children Mama split 760 dollars Jane, Dane and Eva as follows: Jane got three times more than Dane and Dane and got 40 more than Eva. How much does get each of them?
  6. Spending
    usd_5 If spends 25% of my net pay of $922.28 on entertainment. How much money is that?
  7. Chocolate
    percent Chocolate, which originally cost 1.5 euros, was increased by 40%. How many euros did it cost?
  8. Potatoes bags
    vrece_zemiakov I have three bags with 21 kg potatoes. The first bag is 5.5 kg more than in the second bag and the third is 0.5 kg more than in the second bag. Determine how many kgs of potatoes is in each bag.
  9. Factory and divisions
    factory_2 The factory consists of three auxiliary divisions total 2,406 employees. The second division has 76 employees less than 1st division and 3rd division has 212 employees more than the 2nd. How many employees has each division?
  10. 925 USD
    money_22 Four classmates saved an annual total 925 USD. The second save twice as the first, third 35 USD more than the second and fourth 10 USD less than the first. How USD save each of them?
  11. Money duo
    money_18 Julius and Mark have together 45 euros. Mark has 50% more money than Julius. Determine the amount of money that have Mark and Julius.
  12. Theorem prove
    thales_1 We want to prove the sentence: If the natural number n is divisible by six, then n is divisible by three. From what assumption we started?
  13. Gold coin
    gold_munzen Gold coin contains 964 promile pure gold, which is 7.16 g. What is the weight of coin in grams?
  14. Functions f,g
    linear_eq_4 Find g(1) if g(x) = 3x - x2 Find f(5) if f(x) = x + 1/2
  15. Barrel 4
    sudy Barrel of water weighs 63 kg. After off 75% water, the weight of the barrel with water is 21 kg. How many kg weigh empty barrel and how many kgs water in it?
  16. A fisherman
    worms A fisherman buys carnivores to fish. He could buy either 6 larvae and 4 worms for $ 132 or 4 larvae and 7 worms per $ 127. What is the price of larvae and worms? Argue the answer.
  17. Tour
    money_11 35 people went on a tour and paid 8530, -. Employees pay 165, and family members 310. How many employees and how many family members went to the tour?