A toy

A toy store buys kites from a supplier for k dollars. The store owner decides to mark up the price of each kite by 30%. What is the retail price of a kite that the supplier sells for $60?

Correct answer:

r =  78 USD

Step-by-step explanation:




Did you find an error or inaccuracy? Feel free to write us. Thank you!



avatar







Tips to related online calculators
Our percentage calculator will help you quickly calculate various typical tasks with percentages.

You need to know the following knowledge to solve this word math problem:

Related math problems and questions:

  • Commission
    sale Daniel works at a nearby electronics store. He makes a commission of 15%, percent on everything he sells. If he sells a laptop for 293.00$ how much money does Daniel make in commission?
  • Sales off
    sweater If a sweater sells for $ 19 after a 5% markdown, what was its original price?
  • Selling price
    usd Find the selling price. Cost to store: $50 Markup: 10%
  • Price reduction
    mince The product is sold for 360 CZK, and the sales profit is 30%. By what percentage will the sales profit be reduced if I reduce the product's price by 10%?
  • Markup
    bicycle_gears A store pays $370 for a bicycle.  The percent of markup is 19%.  What is the selling price of the bike?
  • Exchange rates
    penize If the Canadian dollar appreciated by C$0.005 relative to the US dollar, what would be the new value of the Canadian dollar per US dollar? Assume the current exchange rate was US$1 = C$0.907.
  • Second hand store
    tv_diagonal The price of goods in the store for used goods is determined by agreement, while the sale price is deducted 15% commission - for the owner of the store. Matúš's parents decided to sell the TV so that their net profit was at least 50 euros. What was the mi
  • Retail
    glasses At what price bought retail 1 kg goods from wholesale, if lost in the distribution is 4% of weight of the goods and retail still have a profit of 6.3%? Goods are sold at retail for 25 euro per kg.
  • Tabitha
    factory_butter Tabitha manufactures a product that sells very well. The capacity of her facility is 241,000 units per year. The fixed costs are $122,000 per year, and the variable costs are $11 per unit. The product currently sells for $17. a. What total revenue is requ
  • A fisherman
    worms A fisherman buys carnivores to fish. He could buy either 6 larvae and 4 worms for $ 132 or 4 larvae and 7 worms per $ 127. What is the price of larvae and worms? Argue the answer.
  • The Stolen Money
    magic2 A man walks into a store and steals a $100 bill. 5 minutes later, he returns to the store and buys stuff worth $70. He pays with the bill that he had stolen, so the owner of the store returns him $30. How many dollars did the store owner lose?
  • Two shops
    ski In two different shops, the same skis had the same price. In the first, however, they first became more expensive by 20% and then cheaper by 5%. In the second, they were first cheaper by 5% and then more expensive by 30%, so after these adjustments in the
  • The sales
    chocholate The sales tax rate is 4.447​% for the city and 4​% for the state. Find the total amount paid for 2 boxes of chocolates at ​$17.96 each.
  • A vendor
    sale A vendor bought an article for $900 and solid it for $1260. What is the profit percentage?
  • Cost reduction
    mp3 Two MP3 players whose price was equal to originally have been discounted the first by 20%, the second by 35%. The difference in their prices 750 CZK was after the price reduction. What was the original price of each of the two players?
  • Four pupils
    four_digit Four pupils divided $ 1485 so that the second received 50% less than the first, the third 1/2 less than a fourth, and fourth $ 154 less than the first. How much money had each of them?
  • Sale goods
    sale Sale goods were reduced twice. First by 15% and then by another 20% of the new price. What percentage of the original price was the final price?