Kevin 2
Kevin is a farmer. He sells his crop at R5,66 per kilogram. How much will 15kg cost?
Correct answer:

You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
arithmeticUnits of physical quantitiesGrade of the word problem
Related math problems and questions:
- A farmer 3
A farmer sells 9.3 kg of pears and apples at the farmers market. 3/4 of this weight is pears, and the rest is apples. How many kilograms of apples did she sell at the farmer's market?
- To a wholesaler
A farmer sold 10% of last year's corn crop to a wholesaler and a third of the rest to small buyers. He stored the remaining 270 tons of corn. How many tons of last year's corn crop did he sell?
- Apples 49291
My aunt bought 4 kg of apples. A kilo of apples costs CZK 15. How much will 4 kg cost?
- Mr. John
Mr. John wants to buy winter apples Spartan. There are two ways to buy: 1) buy apples at the marketplace, where 1 kg costs 15 CZK. 2) Bring the car to the agricultural farm, where the apples are sold for 9 CZK per kilogram. However, he must pay CZK 150 fo
- A farmer 5
A farmer has 220 apples. Each day he sells 14 1/8. How much does he sell in 5 days?
- Sheet metal troughs
A farmer orders sheet metal troughs from a tinsmith for loading calves on pasture. The tinsmith looks at a picture of the trough and estimates how much sheet metal he will need for one trough. Determine the sheet metal consumption, add 15% for waste and j
- Profit per kilo
The trader sells apples at a profit of 20% per kilogram. Today, he decided to reduce the price of apples by 10%. How much profit does the trader have today?