5 friends
Five friends bought tickets to mt. Olympus amusement park and lunch. The cost of each admission was $15, and each lunch cost $7.50. write two equivalent expressions, then find the cost of the trip.
Correct answer:

You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
Units of physical quantities:
Grade of the word problem:
Related math problems and questions:
- The cost
The cost of the amusement ticket is 250 pesos for children and 500 pesos for adults. On a certain day, attendance at the park is 2 000, and the total gets revenue is 750000 pesos. How many children and how many adults bought the tickets?
- An amusement
An amusement park sold 40 child tickets. The other ten tickets it sold were adult tickets. What is the ratio of the number of adult tickets to the number of child tickets?
- An amusement 2
An amusement park sells child and adult tickets at a ratio of 8:1. On Sunday, they sold 147 more child tickets than adult tickets. How many tickets did the amusement party sell on Sunday?
- ZOO 2
Valerie bought tickets to the zoo for the family. She bought three adult tickets for $9.50 each and two children's tickets for $4.50 each. How much did the tickets cost Valerie in all?
- Tom and friends
Tom and his four friends are going to a baseball; if the total amount they spent on tickets was fifty dollars, how much did they spend on each ticket?
- Wonderland
The cost of admission to wonderland is 51.75. each bus we take costs 267.50 and holds 48 passengers. Suppose three classes of 27 and their teacher wanted to go. How much would they need to fundraise?
- Twenty-euro 55331
Ivan went to the cinema with his friends. He bought five tickets for 57 cents, two popcorn for 66 cents, and 6 Coca-Cola for 1 euro and 9 cents. He paid with a twenty-euro bill. How many cents does he have left?
- Register 7782
On a skiing trip, Eva bought two colas for 1 euro and 50 cents each, two muesli bars for 50 cents, and bananas for 2 euros and 50 cents. How much did it cost to buy it in total? How much of the 10 euro bill did they give her back at the cash register?
- Tanya
Tanya bought three adult tickets and one children's ticket to a movie for $22.10. Li bought five adult tickets and four children's tickets for $43.60. Find the cost of one adult ticket and the cost of one children's ticket.
- A restaurant
At a restaurant, Bill and his 6 friends decided to divide the bill evenly. If each person paid $16.52, then what was the total bill?
- Grayson
Grayson bought snacks for his team's practice. He bought a bag of oranges for $3.11 and a 24-pack of juice bottles. The total cost before tax was $50.15. How much was each bottle of juice?
- Shopping trips
Luke bought some fresh produce. He picked up two oranges and three bananas. The cost of Luke's shopping was $18. Georgia also went to the same shop and bought five oranges and seven bananas. The cost of Georgia's shopping was $44. Write and solve a system
- There 5
There were 429 people at the play. Admission was 50 pesos each for adults and 35 pesos each for children. The receipts were 17265 pesos. How many adults and how many children attended?
- Movie theatre
At the movie theatre, child admission is 5.40, and adult admission is 9.70. On Thursday, the theatre sold 159 tickets for a total sales of 1142.40. How many child tickets were sold that day?
- Equivalent expression
Pablo rewrites the expression 8y-24 as 8(y-3). Hana rewrites 8y-24 as 2(4y-12). Are Pablo's and Hana's expressions each equivalent to 8y-24? Explain your reasoning.
- Ava bought
Ava bought snacks for her team's practice. She bought a bag of oranges for $2.71 and a 4-pack of juice bottles. The total cost before tax was $6.75. Write and solve an equation that can be used to determine juice cost, how much each bottle of juice cost
- Nine books
Nine books are to be bought by a student. Art books cost $6.00 each, and biology books cost $6.50 each. If the total amount spent was $56.00, how many of each book were bought?