Rice cooking
Aunt had 1 3/4 kg of rice, then Aunt bought another 2 1/2 kg of rice, cooked 0.2 kg, calculate the remaining rice Aunt now.
Correct answer:
Tips for related online calculators
Need help calculating sum, simplifying, or multiplying fractions? Try our fraction calculator.
Need help with mixed numbers? Try our mixed-number calculator.
Need help with mixed numbers? Try our mixed-number calculator.
You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
Units of physical quantities:
Grade of the word problem:
Related math problems and questions:
- Some rice
Rose had some rice. She gave 1/4 of it to her sister and cooked 1/6 of the remaining. What fraction of the rice did she cook? b. If she cooked 1⁄2 kg of rice, how much rice did she have at first? - Antipandemic garlic
Noah bought 0.328 kg of garlic, 0.072 kg of tomatoes, 0.1112 kg of onions, and the remaining kg of ginger to make it 2.387 kilograms altogether. How many kg of ginger had he bought? - Chicken
Lola Flora bought 4 ¾ kg of chicken. She cooked 2 ¼ kg and refrigerated the rest. How many kilograms of chicken were left? - Lola Flora
Lola Flora bought 4¾kg of chicken. She cooked 2¼kg and refrigerated the rest. How many kg of chicken were left?
- The rice 2
60 kg of a certain variety of rice at Rs 32 per kg is mixed with 48 kg of another variety of rice, and the mixture is sold at the average price of Rs 28 per kg. If there is no profit or loss due to the new sale price, then find the price of the second var - A carpenter 3
A carpenter bought a piece of wood that was 0.9 meters long. Then she sawed 0.8 meters off the end. How long is the piece of wood now? - Apples 49291
My aunt bought 4 kg of apples. A kilo of apples costs CZK 15. How much will 4 kg cost?