Walking speeding

Susan walks from her home to office at 16 km/h, she is late by 5 min. If she walks by 20 km/h, she reaches 10 min before the office time. Find the distance of her office from her house.

Final Answer:

x =  20 km

Step-by-step explanation:

v1=16 km/h t1=5 min h=5:60  h=0.08333 h  v2=20 km/h t2=10 min h=10:60  h=0.16667 h  x=s1=s2 x = v1 (t+t1) x = v2 (tt2)  v1 (t+t1)=v2 (tt2) 16 (t+0.083333333333333)=20 (t0.16666666666667)  4t=4.666667  t=44.66666667=1.16666667  t=671.166667  x=v1 (t+t1)=16 (1.1667+0.0833)=20 km



Did you find an error or inaccuracy? Feel free to send us. Thank you!







Tips for related online calculators
Do you have a linear equation or system of equations and are looking for its solution? Or do you have a quadratic equation?
Do you want to convert velocity (speed) units?

You need to know the following knowledge to solve this word math problem:

algebraUnits of physical quantitiesthemes, topicsGrade of the word problem

Related math problems and questions: