Cheaper cars

State-owned railway company buys 10 air-conditioned coaches for nearly 18 million euros.

Calculate how many euros is the equivalent of one seat in the wagon with a capacity of 83 people.
How many of used cars at the price 2700 Euros can be buy instead of one wagon?

Correct result:

x =  21687 Eur
n =  667

Solution:

x=18000000/10/83=21687 Eur
n=18000000/10/2700=667



We would be pleased if you find an error in the word problem, spelling mistakes, or inaccuracies and send it to us. Thank you!






Showing 0 comments:
avatar




You need to know the following knowledge to solve this word math problem:

Next similar math problems:

  • Addition of Roman numbers
    roman Added together and write as decimal number: LXVII + MLXIV
  • Chocolate
    choko Children break chocolate first to third and then every part of another half. What kind got each child? Draw a picture. What part would have received if each piece have halved?
  • One frame
    room_1 5 picture frames cost € 12 more than three frames. How much cost one frame?
  • The result
    dice_2 How many times I decrease the number 1632 to get the result 24?
  • Doctors
    cvach1 In the city operates 196 doctors. The city has 134456 citizens. How many citizens are per one doctor?
  • On the trip
    skola_17 On the trip were more than 55 children, but less than 65 children. Groups of 7 could be formed, but groups of 8 no. How many children were on a trip?
  • Convalescent homes
    hotel-montfort-tatry-2 In 270 convalescent homes, 94,270 vacationers spent part of the holiday a year. On average, how many vacationers per convalescent home?
  • Math classification
    prezident In 3A class are 27 students. One-third got a B in math and the rest got A. How many students received a B in math?
  • President
    gasparovic President of Slovakia earns a monthly € 7844 per month. How many times earn than Jimmy's monther salary € 612? 15.3.2014 the presidential election, which decides who will almost effortlessly 5 years to receive such space salary for nothing;)
  • School
    trieda 27 students of 6.D class is going to a trip. They pay 9 € each. The teacher got 153 €. How many children have not paid?
  • Milk bill
    milk_3 Mrs Tara buys 2 liters of milk daily. If 1 liter of milk cost $0.27. What will be her milk bill for 30 days.
  • Soda
    soda_water A pack of 12 sodas cost 5.04. What is the unit rate in dollars per soda?
  • Pins
    pukacky.JPG Sarah bought 9 pins, Eva bought 4 pins and saved 2 euros. How many pins buy Dana, when she have 3 euro?
  • Bus tickets
    50czk Bus ticket for a trip from Prague to Paris cost 2180Kč. A return ticket costs 3930Kč. How much money will save a family of four to go to Paris and back when they purchase a return tickets?
  • Parcel service
    posta Parcel from U.S. to Slovakia costs 5.3 €. Parcel from Slovakia to the U.S. costs 49 €. Calculate how many times is Slovak Post more expensive than the U.S. parcel service.
  • Illness
    pharmacy Peter is ill and must take medication three times a day for one tablet. For how many days is a pack of 30 tablets enough for him, when on the third day he takes one tablet only in the morning and evening?
  • Soccer team
    pancake Hilahs soccer team is trying to raise $2414 to travel to a tournament in Florida, so they decided to host a pancake for the breakfast. How many people need to attend their breakfast in order to raise $2414, if profit per one pancake is $1.5?