Shirt

Mrs. Vítková bought each of his three children the same shirt paid CZK 1,000. Saleswoman she returned 568,60 CZK. What was the price of one shirt?

Result

x =  143.8 kc

Solution:

Solution in text x =







Leave us a comment of example and its solution (i.e. if it is still somewhat unclear...):

Showing 0 comments:
1st comment
Be the first to comment!
avatar




To solve this verbal math problem are needed these knowledge from mathematics:

Next similar examples:

  1. School
    trieda 27 students of 6.D class is going to a trip. They pay 9 € each. The teacher got 153 €. How many children have not paid?
  2. Customer
    money_20 A customer purchase three (3) writing pads from a store. She receive k9.70 change from a k10.00 note . How much was it's writing pad cost?
  3. Soccer team
    pancake Hilahs soccer team is trying to raise $2414 to travel to a tournament in Florida, so they decided to host a pancake for the breakfast. How many people need to attend their breakfast in order to raise $2414, if profit per one pancake is $1.5?
  4. 100 %
    elephant How much is 100%, if 17 % is 1169?
  5. Bulbs
    bulbs In the box are 6 bulbs with power 75 W, 14 bulbs with power 40 W and 15 with 60 W. Calculate probability that a randomly selected bulb is:
  6. Human buying irrationality
    athlonxp I longer watch processors for Socket A on ebay, Athlon XP 1.86GHz with a PR rating of 2500+ costs $7 and Athlon XP 2.16Ghz with a PR rating of 3000+ currently cost $16. Calculate: About what percentage of the Athlon XP 2.16Ghz is powerful than Athlon X
  7. Soda
    soda_water A pack of 12 sodas cost 5.04. What is the unit rate in dollars per soda?
  8. Slovakia banks
    ecb It is unwritten rule that the larger bank in Slovakia (number of clients, balance sheet) the worst / more expensive services offered to clients. Perhaps it is customs and herd customers that prefer only trio SLSP, VUB and Tatrabanka. Calculate how many ti
  9. Average
    avg The arithmetic mean of the two numbers is 71.7. One number is 5. Calculate the second number.
  10. Class
    absenciaSms In 7.C clss are 10 girls and 20 boys. Yesterday was missing 20% of girls and 50% boys. What percentage of students missing?
  11. Bakers
    chlieb Baker Martin baked 5 times more cakes than Dennis. How many cakes baked Dennis if Martin bake 25 cakes?
  12. Tractors
    zetor Uncle is going buy tractor Zetor super 50. The first costs 81000 Eur, the second costs 98000 Eur. How much pay uncle for both tractors?
  13. Bicycle
    cestny_bicyk The bicycle pedal gear has 36 teeth, the rear gear wheel has 10 teeth. How many times turns rear wheel, when pedal wheel turns 120x?
  14. Sale
    usd A camera has a listed price of $751.98 before tax. If the sales tax rate is 9.25%, find the total cost of the camera with sales tax included.
  15. Lidl calculator
    lidl_calculator We don't like to advertise unnamed retail chains. But offers relatively high-quality scientific/technical calculator OLYMPIA 8510S with 97 functions(features) for 3.48 Eur. Calculate how many cents costs one feature of this calculator. We believe that.
  16. Seeds 2
    seed How many seeds germinated from 1000 pcs, when 23% no emergence?
  17. Far country
    dukat_2 In a country far away, the value of 3 pesos is 12 centavos more than the value of 1 peso. How many centavos is 1 peso worth?