Grade - math word problems - page 58 of 915
Number of problems found: 18283
- The volume 9
The volume of a large tank is 210 yd³. It is 2 2/5 yd wide and 2 4/5 yd high. What is the length of the tank?
- And - or probability rules
Given P(A)=0.4, P(B)=0.56, and P(A and B)=0.274, find the value of P(A or B), rounding, if necessary.
- The table
The table displays the amount of time, in minutes, Jordan rode his bike for five days. How many total hours did Jordan ride his bike in the five days? Day ; Time (minutes) 1 ; 45 2 ; 109 3 ; 51 4 ; 121 5 ; 38
- Bulk purchase rabat
You can purchase a gross (12 dozen) of 1-inch tape at 93 cents per roll. Individual rolls of the same tape are $1.02 each. Describe the amount (in percent) that you will save if you take advantage of buying tape in bulk.
- Sushant
Sushant reads 1/3 of a book in one hour. How many parts of the book will be read in 2 and 1/5 hours?
- Juan received
Juan received 3 whole pizzas from his friend. He cut each pizza into 4 pieces. How many 1/4 did he have?
- Edith
Edith wants to cut pieces of ribbon 1/3 meter long from a piece of 5/6 meter. How many pieces can be cut?
- A store 2
A store sells 12 oz of Brand A for $1.20 and 16 oz of Brand B for $1.50. Which is the more economical buy?
- A triangle 10
A triangle has vertices at (4, 5), (-3, 2), and (-2, 5). What are the coordinates of the vertices of the image after the translation (x, y) arrow-right (x + 3, y - 5)?
- Money division
John has 1000 euros. John wants to share his money with his 5 friends. How much will they each get?
- Flower shop
In a flower shop, a bunch containing 3 tulips, 2 roses, and 1 daffodil cost $10.79. A different bunch containing 1 tulip, 2 roses, and 3 daffodils costs $10.13. A tulip costs 35 cents more than a rose. How much does 1 tulip and 1 rose, and 1 daffodil cost
- Tent - spherical cap
I have a tent in the shape of a spherical cap. Assume we want the volume to be 4 cubic meters, to sleep two or three people. Assume that the material making up the dome of the ten is twice as expensive per square as the material touching the ground. What
- A cupcake
A cupcake takes just 1/4 of an hour to bake. How can cupcakes bake in 1 1/2 hours?
- A student 5
A student took the measurements of his classroom and gave the width as 7m and the length as 9m. If there is an error of 2 percent in measurement, determine the greatest value of [X+Y]/X if X and Y are the width and length of the classroom, respectively. G
- Colour
The square is divided into 100 squares. If you needed to color 49%, how many squares would you color?
- A biker
A biker traveled from city A to city B via city C with a uniform speed of 52 km/h. He then returned directly to city A with a uniform speed of 89 km/h. Find, in minutes, the total time of his whole journey to two decimal places. City distance A from B is
- Education - 5 modules
In a self-paced online class, there are five modules. The first four modules are worth the same, but the fifth module is worth as much as the other four combined. A student is one-fourth of the way through the last module and has done one-third of three o
- Credit courses
A student takes a 5 credit course, a four-credit course, two three-credit courses, and a one-credit course. He gets a C in the five-credit course, a B in the four-credit course and one of the three-credit courses, and an A in the other three-credit course
- Evaluate complex eq
If z=x+yi and 3x+(3x-y)i=4-6i then z=
Do you have homework that you need help solving? Ask a question, and we will try to solve it. Solving math problems.