Money - 8th grade (13y) - math problems

Money or finance are an essential medium of exchange, a unit of account and store of value in modern society. Mathematical examples helps to get basic financial literacy.

  1. Two accounts
    bankovka Two accounts in the bank, one per year interest 2%, the second 3%. Total interest income 1900 USD. If interest rates were reversed, the yield would be USD 200 higher. What are the amounts on each account?
  2. Two accounts
    bank A banker divided $5000 between 2 accounts, one paying 10% annual interest and the second paying 8% annual interest. Express the amount invested in the 10% account in the terms of the amount invested in the 8% account.
  3. Scholarship
    coins The annual scholarship of the best student and second-best student in the class is 3500 euros in total. The best student scholarship in 8 months is the same as the second-best student scholar in the class for the whole year. How big is the annual scholars
  4. Trio ratio
    minca Hans, Alena and Thomas have a total of 740 USD. Hans and Alena split in the ratio 5: 6 and Alena and Thomas in the ratio 4: 5. How much will everyone get?
  5. A loan
    exp_growth A loan in the amount of $944 is charged simple interest at an annual rate of 8.1%. How much money is owed 14 months after the loan was made?
  6. Fruit salad
    banan The fruit salad is prepared from oranges and bananas. One kilogram of oranges costs 30 CZK and one kilogram of bananas costs 18 CZK. How many kilograms of bananas need to be added to half a kilogram of oranges to produce a fruit salad worth CZK 21 per 1 kg
  7. Bdf tablet
    bdf Detective Harry Thomson has come across a surprising mystery. As part of the weekend's action, the tablet he looked for dropped by 30%. He also recommended this bargain to his friend. However, it came to the shop on Monday, and the tablet was 30% more expe
  8. Mixture of nuts
    vahy2 The mixture of nuts should be prepared from almonds, peanuts and cashew nuts ratio 1: 2: 3 (respectively). The price of almonds is 150 CZK/kg, the price of peanuts is 140 CZK/kg and the price of cashew nuts is 180 CZK/kg. The price of the mixture is deter
  9. Chocolate
    percent Chocolate, which originally cost 1.5 euros, was increased by 40%. How many euros did it cost?
  10. Reducing balance method
    books A company buys an item having a useful life of 10 years for 1,000,000. If the company depreciates the item by the reducing balance method, a. Determine the depreciation for the first year. b. Estimate the depreciation for the second and third years. c.
  11. Aunt Rose
    eura Aunt Rose gave $2500 to Mani and Cindy. Mani received $500 more than Cindy. How mich did Cindy received?
  12. Discount and prices
    sale After a 29% discount, the new product price was € 426. What was the original price of the product?
  13. Dividing money
    penize Jane and Silvia are to divide 1200 euros in a ratio of 19:11. How many euros does the Jane have?
  14. Two pen
    pens Two pen and one notebook costs $56. One pen costs 1/5 of one notebook. How much is the one notebook?
  15. Class 9.C
    skola Professor collects money in the 9. C for a school trip. 2/3 of the collected amount was from girls and 1/4 from boys. The rest of 410 CZK went from the class fund. How much will the school trip cost in total?
  16. Sales off
    sale After discounting 40% the goods cost 15 €. How much did the cost of the goods before the discount?
  17. Two math problems
    coins 1) The sum of twice a number and -6 is nine more than the opposite of that number. Find the number. 2) A collection of 27 coins, all nickels, and dimes, is worth $2.10. How many of each coin are there? The dime, in United States usage, is a ten-cent coi
  18. Banknotes
    penize How many different ways can the cashier payout € 310 if he uses only 50 and 20 euro banknotes? Find all solutions.
  19. Dog price
    dog Tereza agreed to get a dog and 6000 crowns a year for help in a dachshund breeding station. After eight months she had to finish work and got a dog and 2000 crowns. What price does a dog have?
  20. Shopping center
    bicycle_gears_3 The shopping center buys from the manufacturer bikes at a purchase price of 180 €. It sells them for a sale price of 250 €. However, in the advertising for the sale of these goods, the shopping center spent 20% of the selling price of all bicycles in stock

Do you have an interesting mathematical word problem that you can't solve it? Enter it, and we can try to solve it.



We will send a solution to your e-mail address. Solved examples are also published here. Please enter the e-mail correctly and check whether you don't have a full mailbox.

Please do not submit problems from current active competitions such as Mathematical Olympiad, correspondence seminars etc...